František Šanta, Košice
Zubný kameň postihne takmer každého psa, pretože minerálne látky sa časom usadzujú na sklovine zubov, najmä na vonkajšej strane pod zubným krčkom, najskôr na očnom zube. Tie zdrsnia povrch a zapríčinia ďalšie usádzanie potravy na ňom. Zubný kameň narastá, starším psom znepríjemňuje prijímanie potravy, tým aj poruchy výživy, a prináša zápaly ďasien.
Najprv zistíte, že sa sklovina smerom od ďasna sfarbuje do okrova, psovi začína páchnuť dych a začnú sa červenať ďasná. Príčinami je nevhodné zloženie stravy so zanedbanou hygienou pri prijímaní veľmi riedkej stravy a tiež vek psa.
Je dobré od mlada privyknúť psa na trpezlivosť pri hygiene zubov, keď sa v mladosti zachytí usádzanie, možno povlak rozrušiť. Niektorí chovatelia používajú klasické zubné kefky a nepenivú pastu, iní navlhčenú vatu ponorenú do jemného cigaretového popola. Najlepšie sú však zubné prášky.
Prevenciou je zaraďovanie takých zložiek stravy, najmä na koniec kŕmnej dávky, ktoré zamedzujú usádzanie a mierne odstraňujú usadené vrstvy. Pomôže napríklad mrkva, jablká, psie sucháre a suché krmivo, napokon u psov najobľúbenejšie kosti. Tu však treba dbať, aby ostré kosti z hydiny neuviazli v mäkkých častiach ústnej dutiny. Lepšie sú riedke hovädzie a bravčové kosti. Po mechanickom zásahu je dobré očistiť ďasná roztokom so sťahujúcimi účinkami, napríklad citrónovou šťavou.
Vážnejšie problémy vyrieši veterinárny lekár. Ten odstráni zubný kameň psovi v čiastočnej alebo celkovej anestézii alebo bez uspatia ultrazvukom. Zanedbanie, rovnako ako u ľudí, môže priviesť psa k predčasnému vypadnutiu zubov, čo má pre zviera podstatne horšie následky ako pre človeka. Preriedenému chrupu treba prispôsobovať zloženie stravy, čo sa zväčša nepriaznivo odrazí na zdravotnej kondícii psa. Redakcia