
FOTO – ĽUBOŠ PILC
či dokonca čierne uhlie.
Väčšina zubárov i detských lekárov sa však zhoduje v tom, že sladká kalorická bomba nie je dobrá pre zuby ani pre celkový zdravotný stav dieťaťa.
„Na neumytých zuboch sa usádzajú proteíny a cukry, do ktorých sa lepia baktérie. Je to pre ne živná pôda. Každé jedlo, ktoré obsahuje cukor, znamená príliv množstva nových molekúl výživných látok pre nalepené baktérie. Tie sa začnú následne rýchlo množiť a produkovať kyselinu, ktorá potom „vyleptáva“ zubnú sklovinu a vytvára podmienky pre vznik zubného kazu,“ vysvetľuje Igor Bukovský, odborník na zdravú výživu.
Poškodenie zubov však nie je jediným problémom. Dieťa, ktoré si v topánočkách nájde balíček so sladkosťami je väčšinou vo veľkom pokušení všetky ich naraz zjesť. Ak mu to rodičia dovolia, dostane do seba obrovské množstvo kalórií, čo sa môže prejaviť aj na jeho zdravotnom stave.
„Veľký nával sladkostí môže znamenať pre organizmus prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, následne hladiny inzulínu, ktorý má cukor spracovať. Takéto návaly cukru vedú k cukrovke. Nie preto, lebo jete sladké, ale preto, lebo veľmi vyčerpávajú pankreas,“ pokračuje Bukovský. „Cukrovka sa neobjaví o dva či päť rokov, ale aj o dvadsať a potom už ste v probléme na celý zvyšok života.“
Jedenie množstva sladkostí vyvoláva i priberanie, neskôr až obezitu a vytvára zlé návyky. Človek, ktorý je naučený jesť veľa sladkostí, bude musieť mať neskôr veľa trpezlivosti, ak bude chcieť prejsť na zdravú stravu.
Čo teda deťom do mikulášskych balíčkov zabaliť, aby sme im nepoškodili zúbky a zdravie?
„Už je neskoro na to, aby ste do čižmy nedali žiadne sladkosti, dieťa na to čaká. Ak mu tam dáte banány, ktoré inak môže mať rado, nebude sa tešiť. Zmena nemôže byť náhla. Preto odporúčam namiesto sto percent čokolády dať 30 percent čokolády, 30 percent orechov, 30 percent sušeného alebo čerstvého ovocia. Je možné pridať i celozrnné müsli, sójovú tyčinku, müsli tyčinku. A v budúcnosti robiť všetko preto, aby sme prešli na zdravú stravu,“ dodáva I. Bukovský. (sr)