Manila 31. mája (TASR) - Fajčenie cigariet prehlbuje chudobu miliónov ľudí aj krajín. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa bez tabaku to vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
WHO sa posťažovala, že ak sa súčasný trend nezmení, počet fajčiarov vo svete sa v roku 2005 zvýši zo súčasných 1,3 miliardy na 1,7 miliardy.
"Tabak prispieva k chudobe tým, že spôsobuje stratu príjmu i produktivity, choroby a smrť z chorôb spájaných s tabakom - čím sa vytvára začarovaný kruh, z ktorého je často ťažké uniknúť," vyhlásila kancelária WHO pre západný Pacifik vo filipínskej Manile.
"Pre chudobných peniaze minuté na tabak znamenajú peniaze, ktoré nie sú minuté na základné potreby ako jedlo, príbytok, vzdelanie a zdravotná starostlivosť," dodala kancelária.
Pobočka WHO uviedla predbežné výsledky prebiehajúceho výskumu v troch vietnamských provinciách, kde fajčiari minú 3,6-násobne väčšie čiastky na cigarety ako na vzdelanie, 2,5-krát viac ako na šaty a 1,9-násobne viac ako na zdravotnú starostlivosť.
"Na celoštátnej úrovni krajiny zaznamenávajú obrovské straty v dôsledku vysokých nákladov na zdravotnú starostlivosť a nízkej produktivity spôsobenej chorobami a predčasnými úmrtiami súvisiacimi s tabakom," hovorí kancelária.
Západný Pacifik je podľa WHO v porovnaní s inými časťami sveta regiónom s "najvyšším počtom fajčiarov, najvyššou mierou fajčenia medzi mužmi a najrýchlejším rastom fajčiarov medzi ženami a deťmi".
WHO varuje, že počet úmrtí spôsobených fajčením sa v Ázii do roku 2030 zvýši štvornásobne, kým v rozvinutých krajinách sa očakáva 50-percentný nárast.
V súčasnosti sa fajčeniu pripisuje zodpovednosť za približne päť miliónov úmrtí ročne, pričom 20 percent prípadov je z oblasti západného Pacifiku.
WHO vyzvala krajiny, aby ratifikovali konvenciu OSN zameranú na kontrolu spotreby tabaku. Organizácia odmietla tvrdenia tabakového priemyslu, že ekonomikám prispieva zamestnávaním ľudí a daňovými príjmami z predaja tabakových výrobkov.
"Nad hospodárskym príspevkom tabaku preváži jeho cena pre domácnosti, verejné zdravotníctvo, životné prostredia a národné ekonomiky," konštatuje WHO.
Protitabakovú rámcovú konvenciu podpísalo 118 krajín, len 16 ju však ratifikovalo. Aby nadobudla platnosť, je potrebných 40 ratifikácií.
Dohodnutá takmer pred rokom, prvá svetová zmluva zameraná na verejné zdravie okrem iných opatrení vyzýva na zákaz reklamy na tabakové výrobky a sponzoringu tabakových spoločností, čím sa má znížiť rozšírenosť zvyku, ktorý si v celosvetovom meradle vyžiada jednu obeť každej 6,5 sekundy.