Z pobytu pri vode, či už na plavárni, v bazéne, saune, si možno priniesť domov nielen spomienky, ale aj nepríjemnosť, akou je onychomykóza - teda veľmi nepríjemnú hubovú infekciu nechtov na nohách. A čo je ešte horšie - postihuje takmer každého tretieho obyvateľa Slovenska, takže je takmer isté, že ju raz môžeme dostať aj my.
Hoci nie je životu nebezpečná, môže zhoršiť kvalitu života bolestivosťou pri obúvaní a chôdzi. Onychomykóza môže byť aj to, čo nás robí večne podráždenými, nervóznymi, niekomu spôsobuje aj nespavosť.
"Nebezpečenstvo prenosu nákazy je v styku s infekčnými spórami húb, ktoré prežívajú v odlúpnutej koži na podlahe pri bazénoch, na cvičebnom zariadení posilňovní, v uterákoch, ale aj na nástrojoch salónov pedikúry," hovorí MUDr. Eva Škutilová. Jedinou prevenciou onychomykózy je podľa dermatovenerológov používanie vlastných šľapiek či športovej obuvi na miestach so zvýšeným rizikom infekcie. Podľa odborníkov stúpa výskyt hubových ochorení každoročne práve v lete.
Dnes už existuje úspešná terapia, ktorá pozostáva z podávania tabletiek v týždňových intervaloch, na vyliečenie treba absolvovať tri takéto terapie v priebehu troch mesiacov. Ani tabletky však nepomôžu, ak necháme svoje nohy celý deň uväznené v teniskách alebo jedných topánkach. Huby majú totiž "rady" nielen keratín, základnú stavebnú jednotku pokožky, nechtov, vlasov a porastu tváre, ale aj vlhko a teplo. (uj)