Každú noc presnívame aspoň sto minút. Sny koncentrovane vyjadrujú, ako sa cítime. Psychológovia sú presvedčení, že sa nám sny nesnívajú náhodou, a majú svoj význam. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Sny ľudí trpiacich fatálnou chorobou môžu byť dôležité aj pre ich okolie. Signalizujú, v akom psychickom rozpoložení sa nachádzajú. Viac ako tritisíc rokov ľudia pátrajú po tom, akú funkciu majú sny. Napriek početným výskumom to dodnes jednoznačne nevieme. Je to jedna z otázok, ktorú možno ani nikdy nerozlúštime.
"Sny však veľmi koncentrovane odrážajú, ako sa cítime. To je dôkazom, že stojí zato s nimi pracovať. Všetky významné psychologické školy dnes rôznym spôsobom pracujú so snami," hovorí psychológ Anton Heretik. Je presvedčený, že sny sa nám nesnívajú náhodou, že majú svoj význam. Osobitnou kapitolou môžu byť práve sny pacientov s nevyliečiteľnou chorobou.
Aké sú sny onkologických pacientok?
Strašné. Plné beznádeje, bezmocnosti a strachu. Ani najbližší príbuzní netušia, že môžu byť také vyčerpávajúce. S ľuďmi, ktorí majú fatálnu diagnózu, sa nám nechce veľmi rozprávať a už vôbec nie rozoberať nočné mory. Psychologička Mária Andrášiová to urobila. Takmer sedem rokov počúvala sny pacientok Národného onkologického ústavu. Vznikol tak ojedinelý výskum snov na Slovensku.
"Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodla pre výskum snov, je presvedčenie, že psychoterapeutická práca so snami môže byť veľkým prínosom. Poskytuje pacientovi priestor na objavenie alebo znovuprežívanie pocitov, ktoré si vedome nechce pripustiť, naznačuje terapeutovi, kde sa pacient v danej chvíli vo svojom vnútornom svete nachádza," hovorí Mária Andrášiová.
Sny, ktoré jej onkologickí pacienti spontánne prinášali, boli veľmi silné. "Zaujímalo ma, či sa tieto špecifiká snov onkologických pacientov prejavia pri porovnaní s inou skupinou pacientov, napríklad neurotických. Napriek množstvu výskumov, ktoré sa v oblasti snov urobili, som nenašla ani jeden, ktorý by sa zaoberal analýzou snov onkologických pacientov."
V skupine onkologických pacientok sa najčastejšie objavili emócie bezmocnosti a strachu. Predstavovali takmer 90 percent zo všetkých emócií, ktoré sa vo sne vyskytli. V porovnaní so snami neurotických pacientok sú sny onkologických oveľa menej zaľudnené a objavuje sa v nich výrazne nižší počet priateľov a známych. Tento rozdiel poukazuje na istú izoláciu onkologických pacientok zo sociálneho prostredia.
Vojny a živelné katastrofy v snoch
U onkologických pacientok sa nápadne často objavovali témy vojny a katastrof, ako sú záplavy a požiare.
"Sú to udalosti, ktoré prichádzajú zvonku, sú nekontrolovateľné, je takmer nemožné ich ovplyvniť alebo im zabrániť. Ak prenesieme obsahovú kvalitu tejto témy zo symbolickej roviny do reálnej, takouto udalosťou môže byť práve onkologické ochorenie a obava z jeho nekontrolovateľnosti," vysvetľuje Mária Andrášiová.
Psychologička nepopiera, že výskum, ktorý je u nás úplne ojedinelý, má slabiny a úskalia. "Istým obmedzením bolo, že výskumná vzorka 30 žien nie je dostatočne veľká a že sme pracovali len so ženami s troma druhmi onkologických diagnóz. Výsledky nemožno zovšeobecniť na všetkých onkologických pacientov."
Už len presadiť túto tému vo vedeckých kruhoch však bol obrovský problém. V tom jej pomohol profesor psychológie Anton Heretik.
"Sama téma analýzy obsahov snov totiž môže vyvolať vo vedeckých kruhoch nejednu pochybnosť, lebo snové výpovede nemožno exaktne merať. Výklad snov tiež môže zaváňať mystikou či špekulatívnosťou."
Napriek tomu psychologička zastáva stanovisko, že sen je spontánny výtvor človeka a bolo by neseriózne sa tváriť, že nemá žiadnu výpovednú hodnotu len preto, že ho nevieme exaktne preskúmať. Preto každý ďalší výskum, ktorý sa v tejto oblasti urobí, považuje za dôležitý. "Ak terapeut nepodľahne mystickému fluidu sna, práca so snami môže byť účinným terapeutickým nástrojom. Dovoľuje dozvedieť sa viac o emočnom ladení pacientov, o ich psychickom rozpoložení. Opakujúce sa a traumatizujúce sny odhaľujú aj hlbšie úrovne ich prežívania a prinášajú do terapie témy, ktoré by možno zostali skryté."