SME

Potiť sa je ľudské. Zapáchať však neslušné

Potíte sa tak, že sa hanbíte niekomu podať ruku? Trápite sa, že už pár hodín po osprchovaní, budete na dôležitej schôdzke zapáchať? Možno vás trápi hyperhidróza.

Najjednoduchšie je zvýšené potenie ovplyvňovať lokálne - dezodorantmi, ktoré odstraňujú zápach, a antiperspiračnými prípravkami, ktoré navyše znižujú tvorbu potu. Ak sa vylučovanie potu zníži, stačí antisperspiranty používať najviac dva - tri razy do týždňa. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potíte sa tak, že sa hanbíte niekomu podať ruku? Trápite sa, že už pár hodín po osprchovaní, budete na dôležitej schôdzke zapáchať? Možno vás trápi hyperhidróza.

Potenie je celkom prirodzený jav, nevyhnutný na regulovanie telesnej teploty. Asi u jedného percenta ľudí však pracuje vegetatívny nervový systém na udržaní konštantnej teploty viac, ako treba. Takýto stav nadmerného potenia sa nazýva hyperhidróza. Postihuje tvár, dlane, podpazušie, chodidlá a niekedy i celé telo.

SkryťVypnúť reklamu

Niekomu pot z dlaní priam steká. Inému sa potí aj oblasť medzi prstami, prípadne chrbtová strana prstov. Taký človek nemôže pracovať s kovovými predmetmi, pretože mu pod rukami hrdzavejú. Ustavične spotené a mokré nohy sú zase rajom pre bakteriálne a hubové infekcie. A, samozrejme, zdrojom neskutočného zápachu.

Môže za to stres i obezita

Ani lekári vždy nemusia zistiť, prečo hyperhidróza vzniká. Môže ju zapríčiniť aj stres, obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické ochorenia, zvýšená činnosť štítnej žľazy a iné choroby. Emócie, ako tréma, bolesť, strach, radosť, sú priam spúšťačom potenia. Ak je následkom choroby, v prvom rade treba liečiť základné ochorenie, najlepšie je vyšetriť sa u endokrinológa alebo dermatológa.

Najjednoduchšie je zvýšené potenie ovplyvňovať lokálne - dezodorantmi, ktoré odstraňujú zápach, a antiperspiračnými prípravkami, ktoré navyše znižujú tvorbu potu. Ak sa vylučovanie potu zníži, stačí antiperspiranty používať najviac dva - tri razy do týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Skúste ionoforézu alebo chirurga

Ak nepomôžu antiperspiranty, možno skúsiť ionoforézu. Pri tejto metóde sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá namočené v roztoku elektrolytu. Sedenia trvajú 20 minút a treba ich pravidelne opakovať, najprv niekoľkokrát do týždňa. Postupne sa interval medzi nimi predlžuje na jeden až dva týždne. Je to procedúra, ktorá niečo stojí a výsledky sú veľmi rozdielne a individuálne.

V prípadoch extrémneho potenia rúk, podpazušia, tváre alebo nôh je východiskom chirurgické riešenie. Tento zákrok môže byť trvalý, ak sa chirurgicky prerušia nervové dráhy, alebo iba prechodný, ak sa nervový prenos preruší kovovou svorkou. Svorka sa dá podľa potreby odstrániť a potenie sa vráti do pôvodného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Doma pomáhajú kúpele v horúcom roztoku ružového hypermangánu, umývanie nôh dezodoračnými mydlami a ich občasné potieranie formalínovou masťou.

(uj)

Zelený čaj znižuje zápach spotených nôh

Ak vám smrdia nohy a neviete si s tým rady, riešením môže byť tradičný čínsky zelený čaj. Študenti singapurskej vyššej strednej školy Temasek pri svojom projekte zistili, že zelený čaj nakvapkaný do vložiek do topánok znižuje zápach spôsobovaný spotenými nohami.

"Použili sme čaj, lebo sme počuli, že bráni mikroorganizmom v raste," hovorí 16-ročná vedúca projektu Michelle Lowová. Jej skupina predtým experimentovala s desiatimi druhmi čaju.

Zelený čaj, vyrobený z parených a vysušených listov kra camellia sinesis, je v domovskej Ázii už celé storočia známy ako bylinný prostriedok proti chorobám, najmä pre obsah polyfenolov, ktoré majú protioxidačné účinky. Štúdia Kansaskej univerzity ešte v roku 1997 zistila, že zelený čaj obsahuje dvojnásobne viac antioxidantov, látok prispievajúcich k predchádzaniu rakoviny, srdcových chorôb a ďalších ochorení, ako červené víno, a je účinnejší pri ochrane buniek než vitamíny C a E. (tasr, uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu