1. Čo sa vám na supermarketoch páči a čo vám prekáža?
2. V akej miere spĺňajú okrem spotrebiteľskej funkcie aj kultúrnu?
3. Aký je podľa vás ich sociálny dosah?
EVA BORUŠOVIČOVÁ, filmová režisérka:
1. Páči sa mi asi to, čo všetkým: viacero obchodov pod jednou strechou. Keď má človek chodenia po obchodoch dosť, má si kam sadnúť na kávu alebo na obed. Keď je počasie, že by ste psa von nevyhnali, je to príjemná okolnosť. Ale na druhej strane, je tam veľa ľudí, hluku, zlé svetlo a zlý vzduch. Okrem toho, pocit, že ušetríte čas, je často zavádzajúci. Ja chodím do obchodných centier, až keď vyčerpám ostatné možnosti. Alebo tam idem s niekým, kto ma prehovorí.
2. V minimálnej.
3. Mohli by sme to porovnávať s tým, akú funkciu plnia v „západnom“ svete, kde boli skôr. My sme predsa len národ, ktorý spracúva novinky svojsky a často inak, než by človek predpokladal. Supermarkety a centrá sú asi normálnym javom, ktorý tu bude, rovnako ako malé obchody a obchodíky. Možno sa len časom zmenší počet ľudí, ktorí v nich trávia víkendy spolu s deťmi a starými rodičmi, namiesto toho, aby šli na výlet, alebo si doma zahrali Človeče. Sme dosť záchvatovití, takže si to možno budeme chcieť intenzívne „vyskúšať“, a potom budeme skúšať zase niečo iné. Uvidíme, koľko nových obchodných centier vydrží, alebo ako sa postupne zmení ich náplň.
ĽUBO ROMAN, herec, kandidát na bratislavského župana:
1. Som rád, že sú tu, páčia sa mi, lebo priniesli novú kultúru života. Majú však aj nedostatky, vyprázdňujú stred mesta.
2. Nový Aupark alebo Polus spĺňajú aj niečo, s čím sme nepočítali, a čo je príjemné. Sú to špičkové zariadenia aj v rámci Európy, a keď to vidia návštevníci zo zahraničia, hovoria o veľkom pokroku u nás. Robí nám to dobré meno.
3. Sociálne to negatívne vplýva na obchodníkov v centre. Je však úlohou mesta a budúceho regionálneho parlamentu zvýhodniť drobných podnikateľov, aby sa udržala pestrosť života mesta alebo regiónu. Vláda to nemôže urobiť, ale samospráva áno.
ZUZANA KRONEROVÁ, herečka:
1. Páči sa mi, keď sú otvorené v noci. Prekáža mi, že sú také veľké, že v nich nič nemôžem nájsť a pritom tam strávim celý deň. Strašne z toho bolia nohy.
2. Snáď iba v tom, že predavači v nich sú ochotní a príjemní.
3. Neviem.
Prof. Ing. arch. JÁN KAVAN, profesor urbanistiky:
1. Za pozitívne považujem investičné injekcie do kompletizácie a modernizácie závažných prvkov obchodnej siete v rámci rôznych polôh mesta. Vďaka výstavbe obchodných centier sa uplatnil aj vyšší štandard vo vzťahu automobilovej dopravy a pešieho pohybu cez princíp nákupu pod jednou strechou. Prekáža mi neidentickosť ich vnútorných prostredí z hľadiska špecifík mesta, do ktorého sú osadené. Nákupná lokalita takéhoto typu nemotivuje bežného, pragmaticky orientovaného návštevníka pre prezentáciu mesta a jeho komplexnejších urbanisticko-architektonických i inak špecifických hodnôt.
2. Po 20–40-ročných medzinárodných skúsenostiach majú naše supermarkety bohatšiu funkčnú štruktúru ako tie z povojnovej výstavby v USA, čiastočne v západnej Európe. Zariadenia rôznych typov verejného stravovania, voľného času i ľudovej kultúry a športu sa aj u nás stávajú objektívnym kritériom kvality polyfunkčných centier.
3. Z hľadiska malej komunity rodiny ponúka polyfunkčné stredisko súbežné využívanie rôznych aktivít, čo je zrejme výhoda. Naopak, rozloženie kapacitných spotrebiteľských zariadení po rozsiahlej sieti komunikácií mesta, hlavne na jeho vonkajších hraniciach, narúša vnútornú kompaktnosť a hierarchiu hodnôt v mestskom organizme. (ea)