
FOTO – NOVÝ ZÁHRADKÁR (Ikar) a archív
* Mäkké druhy ovocia ako jahody, maliny, ríbezle, marhule, broskyne, slivky, ringloty, oberáme v čase ich maximálnej zrelosti, aby vynikla ich chuť, prípadne vôňa. Ovocie vtedy býva chúlostivé najmä na prepravu. Aby sme predĺžili skladovateľnosť aspoň o deň – dva, je lepšie oberať ho skoro ráno alebo podvečer.
* Tvrdé ovocie, ku ktorému radíme orechy, jablká a hrušky, prechádza v poslednom, predzberovom štádiu niekoľkými fázami zrelosti. Fyziologická zrelosť pre konzumenta je dôležitá až vtedy, keď sa v plodoch ukončil rast a nastupujú analytické pochody, ktoré dávajú plodu typovú chuťovosť. Určiť u jadrového ovocia zberovú zrelosť, si vyžaduje od záhradkára dostatok skúseností.
* U letných odrôd jabloní a hrušiek spadá fyziologická a konzumná zrelosť takmer do rovnakého obdobia ako zrelosť zberová. Plod sa od plodonosnej vetvičky ľahko oddeľuje, ak ho pootočíme o 90°. Keby sme plody v tomto čase neobrali a ostali by na strome, zmúčnateli by, stali by sa sypkými, s náchylnosťou na hnitie od jadierok. O zberovej zrelosti rozhoduje nielen odroda, poloha výsadby, ale i poveternostné podmienky v danom roku a mnohé ďalšie okolnosti.
* Zimné sorty jabĺk a hrušiek oberáme pred štádiom konzumnej zrelosti. Práve pre možnosť uskladnenia im musíme pripraviť umiestnenie vo vyhovujúcom prostredí, nikdy nie v blízkosti zeleniny. Počas skladovania nadobudnú konzumnú zrelosť. Tá nastupuje u niektorých odrôd už o mesiac, ale u iných až v januári, februári a udržiavajú si ju až do začiatku leta. Pri takto dlhodobo skladovanom ovocí dbáme na optimálnu vlhkosť, dostatočné vetranie a pravidelnú kontrolu. (mm)