
Stojan z ušľachtilého dreva sa stane príťažlivým solitérom v byte.
Stojan na CD
Potrebnú dĺžku dreva si určíme podľa počtu CD. Pri väčšom množstve urobíme radšej dva stojany. Dosku oškrabeme ostrou škrabkou po vlákne ešte pred drážkovaním. Šírku zárezov si označíme podľa množstva singlov a double CD.
Na výrobu drážok stojana je vhodnejšie použiť hornú frézu alebo si dať drážky vyfrézovať. Môžeme ich aj vypíliť a dlátom vydlabať zbytočné drevo. Rezy musia byť priame a presné, inak by sa cédečká nedali zasúvať alebo by zo stojana vypadávali. Na rubovú stranu stojana v hornej časti upevníme upevňovacie platničky, na ktoré stojan zavesíme na stenu. Stojan môžeme upevniť aj na podložku z rovnakého materiálu, dostatočne pevnú a veľkú, aby sa stojan neprevrátil. Hotový solitér natrieme včelím voskom, ten najlepšie zvýrazní farbu a kresbu dreva.
Krajnicová polička
Krajnica je drevený odrezok s pôvodným okrajom z rozpíleného kmeňa. Drevo z orecha alebo vzácnych cudzokrajných drevín po vyhladení plochy vynikne svojou krásou a je predurčené na vystavenie. Poličku vyrežeme z krajnicového dreva podľa nákresu. Kôru z hrany olúpeme a najlepšie pásovou brúskou vyhladíme tak, aby sme zachovali vlnitosť povrchu.
Jednoduchú poličku po vyhladení povrchu a napustení včelím voskom umiestnime do rohu jednoduchým spôsobom. Do zadnej hrany vyvŕtame kolmo otvor hlboký najmenej 100 mm. Nasunieme ho na kovovú tyčku z nehrdzavejúcej ocele s mierne zaobleným koncom. Tyčku vopred nasunieme do diery vyvŕtanej do steny. Zospodu zabezpečíme bočnú stranu poličky upevnením plastovej opory do steny.
Autor: ľš