Seniorky, ktoré cvičia jogu, sú pružné ako mladice. "Niektoré šesťdesiatročné babičky majú naozaj pružnejšie a ohybnejšie kĺby ako dvadsaťroční poslucháči fakulty telesnej výchovy." hovorí PaeDr. Juraj Gajdoš, lektor predmetu joga na Univerzite tretieho veku a externý učiteľ Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. FOTO - ALEXANDER FODOR
Lekári sú presvedčení, že môžeme ovplyvniť, či zomrieme v šesťdesiatke na nemocničnej posteli, alebo v deväťdesiatke s tenisovou raketou v ruke. Ľudia naozaj nikdy nemali toľko informácií a možností, ako zostať čo najdlhšie mladými. Háčik je iba v tom, že to, čo moderná veda ponúka, nie sú pilulky ani operácie, ani iné jednorazové riešenia. Je to vlastne celkom banálne a nudné: Kto chce prežiť dlhý život a krátke umieranie, nesmie fajčiť, musí zdravo jesť, byť psychicky v pohode a stále sa hýbať.
Dobrá správa: začať sa dá kedykoľvek
Výsledky sa určite dostavia. Šesťdesiatpäťročná pani Maryš hovorí: "Môj organizmus vysielal už dlho rôzne signály, ja som však hltala tabletky a ignorovala ich. Po roku cvičenia jogy nemám bolesti, večer zaspávam dokonale uvoľnená."
Cvičenie jogy na "staré kolená" pomohlo aj 60-ročnej Magde: "Vylepšila som si kĺby, chrbticu, stuhnuté a skrátené svaly. Naučila som sa správne dýchať nosom a celými pľúcami. Moja životospráva sa tiež zlepšila."
"Seniorky, ktoré cvičia jogu, sú naozaj pružné ako hociktoré dievčence, často aj ohybnejšie. Bez problémov urobia hlboký predklon, záklon, polohy s výkrutmi," hovorí dlhoročný učiteľ jogy, pedagóg Právnickej fakulty Univerzity komenského Juraj Gajdoš.
Zmeny už po štvrťroku
Tvrdí dokonca, že seniori, ktorí cvičia denne, majú vynikajúce výsledky už po troch mesiacoch. Po deviatich mesiacoch cvičenia jogy dva razy do týždňa niektorí dosiahli také úspechy v pohyblivosti, že by sa za ne nemuseli hanbiť ani ich vnúčatá.
Zmeny, ktoré nastali so ženami seniorkami považoval za také pozoruhodné, že sa stali predmetom jeho výskumu. Výsledky zhrnul v dizertačnej práci na tému Vplyv jogových cvičení na zmenu ohybnosti a kĺbovej pohyblivosti žien staršieho veku. Počas troch rokov porovnával ženy vo veku od 55 do 75 rokov, ktoré navštevovali predmet Joga na Univerzite tretieho veku Univerzity Komenského a absolvovali deväťmesačný program regeneračných a kompenzačných jogových cvičení, so ženami v rovnakom veku, ktoré jogu necvičili.
"V oboch experimentálnych skupinách mali cvičenky viaceré zdravotné problémy. Väčšina mala problémy s chrbticou alebo s kĺbmi a k tomu minimálne jeden ďalší zdravotný problém telesný alebo duševný," hovorí autor práce. Medzi najčastejšie zdravotné problémy senioriek patrila astma, dýchacie problémy, gynekologické problémy, problémy s chrbticou, osteoartróza, osteopénia a osteoporóza, reumatické bolesti, problémy so srdcom, tráviace ťažkosti, obezita, po rôznych operáciách, psychické problémy. Niektoré mali aj fatálne diagnózy, ako je skleróza multiplex či rakovina.
Vynikajúce výsledky
Ženy, ktoré cvičili dvakrát do týždňa pod jeho vedením, mali po deviatich mesiacoch v porovnaní so ženami, ktoré necvičili, lepšie výsledky. Zlepšili sa parametre ohybnosti a pohyblivosti kĺbov, ktoré sa dali merať centimetrom, zlepšil sa zdravotný stav, ktorý potvrdili lekárske správy, ale aj parametre, ktoré sú nemerateľné - ako je psychická pohoda, vyrovnanosť, radosť a chuť do života.
"Využívali sme dynamické jogové cvičenia, ktoré obsahujú pomalé pohyby tela v rytme vlastného dychu. Neboli však určené iba na rozvoj ohybnosti a kĺbovej pohyblivosti, ale aj na urýchlenie cirkulácie krvi a lymfy, uvoľnenie a posilnenie kĺbov, posilnenie kostí, uvoľnenie energetických blokád a odstránenie stagnujúcej krvi z rôznych častí tela. Cvičenia sme využili aj na tonizovanie pokožky a svalov, na posilnenie pľúc či tráviaceho a vylučovacieho systému. Išlo o celkom jednoduché cviky, ako napríklad mačací chrbát," vyvetľuje Juraj Gajdoš.
Joga obsahuje podľa neho neobyčajne bohatý zásobník telesných cvičení, ktorý poskytuje nekonečné možnosti naprávať svalové nerovnováhy, držanie tela, stav chrbtice, ozdravuje vnútorné orgány.
"Niektoré ženy dokonca odložili paličku, o ktorú sa predtým museli opierať. Veľmi dobré výsledky dosiahli napríklad seniorky s astmou a dýchacími problémami. Kontrolné vyšetrenia u lekára potvrdili, že niektorým sa upravil vysoký či nízky tlak. Kosti niektorých zhustli a stvrdli, lekárska kontrola potvrdila zmenu z diagnostikovanej osteoporózy na ľahšiu formu osteopéniu. Mnohé sa na staré kolená naučili dýchať či relaxovať. Každý, kto začne na sebe systematicky pracovať, má šancu," hovorí Juraj Gajdoš.