Hemoroidy sú ľudovo známe ako zlatá žila. Sú to vlastne rozšírené žily pod sliznicou konečníka. Má ich každý druhý človek, o niečo častejšie muži ako ženy. Len desať percent z postihnutých má klasické príznaky. Často sa nedajú bežným vyšetrením zistiť, takže ich presný výskyt sa nedá určiť. Preto je nevyhnutná pravidelná preventívna prehliadka konečníka a hrubého čreva po prekročení 45-50 rokov, keď sa zvyšuje riziko tohto ochorenia, ale aj nádorových ochorení hrubého čreva.
Rizikové sedavé zamestnanie
Príčiny vzniku doteraz nie sú celkom objasnené, lekári sa však zhodujú, že tu pôsobí niekoľko faktorov, ako napríklad sedavé zamestnanie, zápcha, hnačky, gravidita, nádory v panve, sťažený venózny odtok, zamestnanie s trvalým státím, jazda na bicykli, nesprávne stravovacie návyky, vrodená slabosť tkanív. Ľudia, ktorí trpia na hemoroidy, majú často aj kŕčové žily.
Ako sa diagnostikujú?
Najčastejším a najúčinnejším vyšetrením je rektoskopia, anoskopia a kolonoskopia. Týmito spôsobmi sa dá zistiť a vylúčiť aj závažnejšie ochorenie, ako je rakovina hrubého čreva. Vyšetrenie pomocou prsta nemusí byť v počiatočných štádiách účinné.
Metódy liečby sú rôzne
Konzervatívna liečba sa robí pomocou liečiv a injekcií, zahŕňa starostlivosť o mäkkú stolicu a úpravu diéty. Je indikovaná len v prvom a druhom štádiu. Ďalej sa používa elektrokoagulácia a kryodeštrukcia.
Chirurgická metóda sa indikuje až po neúspešnej konzervatívnej liečbe. Existujú desiatky spôsobov chirurgickej liečby.
Najmodernejším spôsobom je neinvazívna, čiže neoperačná metóda podväzovania hemoroidov, pri ktorej nie je potrebné predoperačné vyšetrenie ani hospitalizácia. Výhodou je, že pacient je schopný po zákroku hneď pracovať.
Podľa profesora Juraja Prechana tento spôsob vo väčšine prípadov úplne nahradí operačný spôsob liečby.
(r)
Príznaky hemoroidov
- krvácanie pri stolici rôznej intenzity
- svrbenie
- pálenie v konečníku
- vysúvanie uzlov pri stolici
Hemoroidy majú štyri štádiá
1. štádium - nekomplikované, ktoré je charakteristické jednoduchým varikóznym rozšírením. Prejavuje sa len krvácaním pri stolici, ktoré nebýva veľké.
2. štádium - vyznačuje sa vysúvaním uzlov pri stolici, ktoré sa zasúvajú späť. Prejavuje sa krvácaním, svrbením a pálením v konečníku.
3. štádium - je komplikované. Vnútorné hemoroidy sú sprevádzané často vonkajšími. Krvácanie je už zriedkavejšie, pripája sa však sekrécia hlienu a zápalové komplikácie.
4. štádium je konečné, v pokročilých štádiách vzniká v okolí hemoroidov opuch, zápal, hnisavé ložiská a trhliny tkaniva.