Bratislava 11. júla (TASR) - Letné mesiace bývajú najkritickejším obdobím pre našich zvieracích spoločníkov. Nevedomosť majiteľov môže spôsobiť, že horúčavy sa im stanú osudnými.
Varovnými signálmi slnečného úpalu sú zrýchlené dýchanie, únava, strata vedomia. Zviera treba ihneď uložiť na chladné tienisté miesto, ochladiť končatiny a kontaktovať veterinárneho lekára.
Srdcové ťažkosti sa môžu prejaviť predovšetkým u severských druhov psov. Pes totiž nemá potné žľazy a teplotu tela znižuje cez jazyk. Dôležité je preto, aby mal dostatok čerstvej vody na schladenie. Platí to nielen pre psy a mačky, ale aj drobné hlodavce či teráriové zvieratá.
Všetky zvieratá musia mať stále možnosť ukryť sa pred priamym slnkom. Chládok potrebujú aj vtáci v klietkach, rybičky v akváriu alebo škrečky a morčatá. Je však potrebné dávať pozor na prievan. Ak v ňom necháte klietku s vtákom po celý deň, môže na to operenec doplatiť životom.
Hovorkyňa mimovládnej organizácie Sloboda zvierat Monika Ďurkovičová upozornila tiež na nebezpečné behanie so psom popri bicykli v letných horúčavách. "Prehriatie pohybom, teplo sálajúce z betónu, asfaltu či pôdy je najrýchlejším spôsobom, ako zvieraťu spôsobiť kolaps," zdôraznila.
Venčenie treba načasovať na ráno a večer. Dlhé prechádzky počas dňa je nutné obmedziť. Psy trpiace na obezitu majú v lete sťaženú dýchaciu aj srdcovú činnosť. Zlepšiť ich zdravie a líniu pomôže upravená strava a ľahšia letná diéta.
Pri cestovaní so zvieraťom treba dodržiavať určité pravidlá. Počas celej cesty musí mať k dispozícii misku s vodou. Nie je vhodné ho pred cestou kŕmiť. Nikdy sa nesmie nechávať v aute bez dozoru, aj keď je zaparkované v tieni a okno je pootvorené. V stojacom aute totiž neprúdi vzduch a po krátkom čase aj v chládku začne teplota závratne stúpať.