Bangkok 14. júla (TASR) - Spojené štáty dnes odmietli výzvu generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, aby v roku 2005 prispeli miliardou dolárov do globálnemu fondu na boj proti AIDS, ktorý sa stal hlavným nástrojom úsilia svetovej organizácie v tejto oblasti.
"Nestane sa to," vyhlásil americký koordinátor boja proti AIDS Randall Tobias na 15. Medzinárodnej konferencii o AIDS v Bangkoku. Poukázal na to, že Washington je už zďaleka najväčším svetovým darcom v tomto úsilí.
Podľa kritikov prichádzajú peniaze USA s podmienkami, ktoré môžu brzdiť úsilie o obmedzenie šírenia vírusu HIV - tým sa len vlani nakazilo päť miliónov ľudí - pričom fond OSN najlepšie vyhovuje potrebám trpiacich.
Trvanie USA na abstinencii ako primárnom spôsobe prevencie, ich obchodná politika a metódy financovania si vyslúžili ostrú kritiku. Podľa oponentov je abstinenciu ťažké dodržiavať a jej porušenie môže viesť k nechránenému pohlavnému styku, čo zvyšuje nebezpečenstvo infekcie HIV, ktorému sa možno účinne vyhnúť kondómom.
Tobias uviedol, že hoci USA nie sú proti prezervatívom, kampaň za zdržanlivosť v Ugande ukázala, že antikoncepcia nie je jediným riešením. Zdôraznil tiež, že USA tento rok vynaložia na boj proti AIDS 2,4 miliardy dolárov, takmer dvojnásobne viac, ako zvyšné darcovské krajiny spolu.
Pri takýchto výdavkoch nie je potrebné, aby prispievali ďalšími peniazmi do Globálneho fondu pre boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, dodal Tobias s tým, že plánovaný príspevok pre budúci rok vo výške 200 miliónov dolárov je dostatočný.
Osobitný vyslanec OSN pre oblasť HIV/AIDS v Afrike Stephen Lewis vyhlásil, že "hlboko" nesúhlasí s postojom Tobiasa, ktorý preukázal "neschopnosť pochopiť, ako svet najúčinnejšie funguje".
Päťročný, 15-miliardový americký plán boja proti AIDS sa zameriava hlavne na 14 krajín Afriky a Karibiku, ako aj Vietnam. Podľa kritikov by USA mali väčšinu z týchto financií dávať globálnemu fondu, ktorý pomáha 128 štátom.
Peniaze USA prichádzajú s podmienkami - idú do krajín, ktoré uprednostňujú abstinenciu. Okrem toho za nich môžu v súčasnosti nakúpiť len značkové lieky, zvyčajne americké, čo vylučuje lacnejšie lieky vyrábané rozvojovými štátmi.
Na dnešnom programe konferencie boli aj zasadnutia o náraste miery infekcií HIV medzi mladými ľuďmi a ženami. Podľa štatistík OSN tvoria dnes ženy takmer polovicu nakazených - 48 percent z konca roku 2003 oproti 41 percentám v roku 1997. Tiež miera nákazy medzi nimi v mnohých regiónoch stúpa oveľa rýchlejšie než u mužov.
Po celom svete sa počet infekcií HIV každodenne zvyšuje o odhadovaných 14.000 nových prípadov. Asi polovica z týchto nakazených sú mladí ľudia vo veku 15-24 rokov, približne 2000 detí do 15 rokov.