Kano 20. júla (TASR) Štát Kano v severnej Nigérii sa rozhodol okamžite obnoviť očkovanie proti detskej obrne, ktoré tu prerušili koncom minulého roku, oznámil dnes guvernér štátu Kano Ibrahim Šekarau.
Guvernér severonigérijského štátu ďalej pred novinármi vyhlásil, že testy očkovacej látky, kúpenej v Indonézii, ukázali, že vakcína je bezpečná. Preto miestne ministerstvo zdravotníctva nariadilo obnoviť očkovanie detí.
Tri nigérijské štáty vrátane Kana koncom minulého roku prerušili očkovanie proti detskej obrne. Tento krok urobili po tom, ako nigérijskí moslimskí predstavitelia vyhlásili, že očkovanie je komplot USA a jeho cieľom je sterilizovať nigérijské ženy pomocou očkovacích látok. Vo februári tohto roku očkovanie prerušili aj v štvrtom nigérijskom štáte.
Predstavitelia štátu Kano vyhlásili, že chcú zakúpiť bezepčné očkovacie látky, ktoré pred použitím dajú otestovať v ázijskej moslimskej krajine. Kano bol posledným nigérijským štátom, ktorý sa staval proti obnoveniu očkovania, tri ostatné už očkovaciu kampaň v uplynulých mesiacoch obnovili.
Komisia expertov štátu Kano zistila, že látky obsiahnuté vo vakcíne proti detskej obrne nie sú nebezpečné a nevyvolávajú sterilitu, vyhlásil guvernér Šekarau.
Detský fond OSN (UNICEF), jedna z organizácií, ktoré sa už 16 rokov usilujú o odstránenie detskej obrny na celom svete do konca tohto roku, privítal rozhodnutie štátu Kano. Hovorca UNICEF Gerrit Beger pre agentúru AFP povedal, že je to veľký deň pre Nigériu. Teraz môže celá Nigéria bojovať proti detskej obrne a je šanca, že sa podarí odstrániť túto chorobu, ktorá má invalidizujúce následky, dodal hovorca.
Pôvodné rozhodnutie prerušiť očkovanie proti detskej obrne v moslimskej časti Nigérie kritizovali predstavitelia rezortu zdravotníctva vo svete.
Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF už vyhlásili, že detská obrana sa rozšírila z Nigérie do iných afrických štátov, v ktorých už túto chorobu odstránili.
V Nigérii je v súčasnosti 257 prípadov detskej obrny. Sú to vyše tri štvrtiny výskytu tejto choroby zistených vo svete. Obrna postihuje dojčence a malé deti, ktorých končatiny ostávajú doživotne atrofované.
S epidémiou obrny v štáte Kano sa spája 44 prípadov tohto ochorenia v iných oblastiach Afriky až po Rwandu. Obavy expertov sa spájajú aj so sudánskym regiónom Darfúr a so susedným Čadom. Infekcia by sa mohla rýchle rozšíriť na deti do troch rokov v utečeneckých táboroch, uviedla AFP.
4 roi