SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Už ste si dali určiť diagnózu cez internet?

Netreba čakať v čakárni. Stačí trocha posurfovať po internete, nájsť tú správnu adresu, popísať svoje problémy, kliknúť a máte diagnózu

Niet takmer choroby, pre ktorú by sa na internete nenašlo miesto. Treba dať však pozor, na akú adresu si kliknete. Internet je zaplavený aj stránkami najrozličnejších liečiteľov a rôznych parapsychologických škôl.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Netreba čakať v čakárni. Stačí trocha posurfovať po internete, nájsť tú správnu adresu, popísať svoje problémy, kliknúť a máte diagnózu

Pichá vás pri srdci? Vaše spermie sú nepohyblivé? Vypadávajú vám vlasy? Máte herpes, nádchu, rakovinu, atopický ekzém? Neviete si s tým rady a váš lekár nemá dosť času? Tak, tento problém nemajú len slovenskí pacienti.

Lekári nikde na svete nemajú čas. Pacienti na celej zemeguli sú tiež rovnakí - nie vždy sa vedia opýtať priamo v ordinácii.

Futurólogovia tvrdia, že to raz celkom isto vyriešia virtuálni lekári. Pacienti sú nadšení. Lekári však nie sú až takí optimisti.

Online zdravotnícke informácie priam zaplavujú internetové stránky. Anglický systém Health ponúka viac ako 12 miliónov vstupov, vyhľadávač AltaVista registruje pod heslom Zdravie vyše milión vstupov, slovenské stránky venované zdraviu patria tiež medzi najvyhľadávanejšie.

Ako to funguje?

Stačí nájsť na internete stránku so správnou adresou, hodíte problém do pľacu a vzápätí, či do dvoch dní, sa vám ozve buď človek s podobným problémom, alebo virtuálny psychológ, neurológ, gynekológ, stomatológ, plastický chirurg či dermatológ.

Niet takmer choroby, pre ktorú by sa na internete nenašlo miesto. Nájsť možno aj stránky, na ktorých sú pacienti expertmi vlastnej choroby. Takéto stránky pomôžu najviac ľuďom, ktorí sa prvý raz stretli s určitou fatálnou diagnózou - napríklad sklerózou multiplex, rakovinou či svalovou dystrofiou. Lekári často nemajú čas zodpovedať pacientovi všetky jeho otázky a tu sa mnohé užitočné rady môžu dozvedieť na diskusných fórach. Neveríte lekárovi, že po sterilizácii manžela, bude všetko ako doposiaľ? Na rozsiahlych chatoch sa dozviete o konkrétnych skúsenostiach pacientov. Lekár vám povedal, že vám budú robiť laringostroboskopiu a vy neviete, čo to je? Stačí si kliknúť.

Medicína na diaľku má aj riziká

Treba však dať pozor, na akú adresu kliknete. Internet je zaplavený aj stránkami najrozličnejších liečiteľov a rôznych parapsychologických škôl.

"Môže tu byť riziko, že sa popálite, ak narazíte na odborníka, ktorý sa za neho len vyhlasuje. To sa vám však môže stať aj v ordinácii," hovorí jeden z lekárov, ktorý pôsobí aj na webovej stránke.

Väčšina surfujúcich pacientov, ktorých sužuje nejaký problém, však nehľadá len informáciu, ale často rovno diagnózu a návod na liečbu. A tu môže byť pes zakopaný. Jedno z najväčších nebezpečenstiev je podľa odborníkov stanovovanie diagnózy cez internet.

"Hrozí tu totiž pomerne veľké nebezpečenstvo omylu, najmä preto, že súkromné stránky nikto neoveruje. Za lekára sa môže označiť hocikto a titul sa cez počítač preveriť nedá," hovorí MUDr. Ján Bielik, praktický lekár. Sám je vášnivým surferom a oceňuje najmä online konzultácie medzi lekármi v tomto médiu. Pacienti tiež často prichádzajú k lekárovi vyzbrojení údajmi vytlačenými z internetu s presvedčením: Toto mám! Väčšinou však ide o úplné nezmysly alebo o diagnózu, ktorou pacient vôbec netrpí. "Presviedčať presvedčeného býva neuveriteľná fuška," hovorí lekár.

Naš tip: kde vám dobre poradia:

www.uzkost.sk

www.psychologia.sk .

www.Help24.cz

Kliknite, ak máte psychické či vzťahové problémy a hľadáte akútnu prvú pomoc, poradia vám profesionálni psychológovia a psychiatri.)

www.gastroenterolog.com

Kliknite, ak sa chcete podrobne dozvedieť od profesionála, čo vás čaká v ambulancii gastroenterológa, ako prebiehajú jednotlivé vyšetrenia.

www.florastranky.sk

www.reduktip.sk

www.diety.sk

Kliknite, ak máte problémy s nadváhou.

www.femalelife.sk

www.cilestina.sk

www.impotencia.sk

www.sexuologia.sk

Kliknite, ak sa chcete poradiť o antikoncepcii, problémoch v sexe a všetkom, na čo nemáte čas spýtať sa u gynekológa.

www.edusan.sk

www.primar.sk

Kliknite, ak sa chcete poradiť o najrôznejších zdravotných problémoch.

Zdravotné poradenstvo online: Odborníci radia - iba opatrne Autori štúdie z časopisu Journal of Urology upozorňujú, že tematika rakoviny močového mechúra nie je na webe popísaná práve najkvalitnejšie. Odborníci skúmali 240 internetových adries, na ktorých hľadali 41 základných informácií k téme. Zo skúmanej vzorky bolo iba 16 percent (38 adries) ohodnotených ako jedinečné. Zvyšné stránky boli buď okrajové, alebo sa opakovali, často tiež išlo iba o odkazujúce stránky alebo o neexistujúce adresy. Zo skupiny výnimočných internetových portálov sa žiadnemu nepodarilo dosiahnuť stopercentnú presnosť všetkých vyhľadávaných údajov; najviac sa priblížil jediný, ktorý obsahoval 90 percent hľadaných faktov.

Vedci tiež zistili niekoľko zvláštností v spôsobe podávania informácií na internetových stránkach. Aj keď väčšina (84 percent) z nich hovorila o fajčení ako o rizikovom faktore pre vznik nádorov, iba 58 percent uviedlo odvyknutie od cigariet ako možnú prevenciu.

Iba necelá polovica stránok tiež správne a presne popísala fázu vzniku a rozvoja nádorového ochorenia. Celkové výsledky štúdie sú podľa autorov znepokojujúce: nepresnosti predstavovali 32 percent. Preto je potrebné, aby lekári sledovali aktuálnosť a kvalitu internetových stránok, ktoré dávajú do pozornosti svojim pacientom. (uj, UroToday - Journa of Urology)

Ako je to vo svete

* Francúzski pacienti majú k dispozícii viacero stránok, kde pacient môže konzultovať svoje problémy s virtuálnym lekárom. Odpoveď dostane na svoju e-mailovú adresu do 24 hodín. Niektorí lekári pacienta cez internet nielen vyšetria, ale hneď predpíšu aj lieky, ktoré mu ihneď dodajú z najbližšej lekárne. Je otázne, či toto je ešte medicína, a preto si francúzska Národná rada lekárov dala za úlohu prísne kontrolovať podobné iniciatívy.

Anketa

Môžu virtuálni lekári naozaj pomôcť?

Ivonne Vavrová, režisérka

"Keď som v roku 1994 nakrúcala seriál Prosperita made in Japan, bola som doslova fascinovaná spôsobom, akým si lekári v Japonsku vymieňali informácie. V krajine zloženej zo štyroch tisícok ostrovov to bolo často doslova nevyhnutnosťou. Cez internet si zasielali röntgenové snímky, nálezy z počítačového tomografu, konzultovali všetky diagnózy. Má to budúcnosť. Lekári nikde nemajú dosť času dlhšie a hlbšie sa porozprávať s pacientom."

MUDr. Bielik, všeobecný lekár

"Internet dnes dokáže zázraky. Možnosti telemedicíny sú obrovské, už len tie internetové konzultácie pri operáciách alebo keď lekársky zákrok sleduje aj niekoľko tisíc divákov. Avšak napriek úžasu, čo všetko toto médium dokáže, stále bude existovať množstvo chorôb, ktoré nebude možné liečiť bez toho, aby ste vošli do ambulancie svojho lekára."

PhDr. Ivan Valkovič, poradenský aj virtuálny psychológ

"Na to nie je jednoduchá odpoveď, tak ako neexistuje ani jednoduchý návod, ako pomôcť človeku z problému. Jedna z ciest je rozprávať sa o probléme s niekým, komu dôverujete. Môže to byť aj s psychológom cez internet, ale ja by som dal prednosť rozhovorom naživo. Myslím si, že rozhovory tvárou v tvár sú účinnejšie ako cez obrazovku počítača."

Dilema pred dovolenkou: Ako oddialiť menštruáciu
(ukážka z chatu na www.doktorka.cz)

Maťa

Ahojte ženušky: Dnes mi volali z cestovky, opäť posunuli termín dovolenky, aj keď len o pár dní. Ako tak počítam, hrozí, že posledné dni dovolenky by som "to" mohla dostať. Hlavne by to bolo nepríjemné na spiatočnej ceste autobusom... predsa len, z Bulharska je to dosť ďaleko. Čo mi poradíte?

Simča

O týždeň cestujem na dovolenku, ale práve v tom čase mám dostať menštruáciu. Počula som, že menzes sa dá oddialiť nejakou tabletkou. Ale narušuje to vraj hormonálnu hladinu v tele a môže to mať aj nepríjemné vedľajšie účinky. Mám to skúsiť? Musím zajsť k doktorke? Antikoncepciu neužívam!

Natália

Tabletky na to sú, to je pravda, ale ja som skúsila niečo iné. Nemôžem sa za to zaručiť, ale pravda je, že som v priebehu dovolenky a ešte potom očakávanú menštruáciu nedostala. Asi týždeň pred očakávanou menštruáciou som si každé ráno vytlačila jeden citrón do vody a vypila. Robila som to celých 14 dní aj na dovolenke.

Jarka

Moja doktorka mi predpísala na oddialenie lieky, ale na letáčiku som si prečítala, že kontraindikáciou je maternicová myomatóza, a já mám myóm. Medzi ďalšími nežiaducimi účinkami sú uvedené plesňové ochorenia! Mám riskovať zase kvasinky, ktoré mám aj tak často?

Doktorka

Hormonálne preparáty by som vám naozaj neodporúčala kvôli možným nežiaducim účinkom. Ja osobne mám tiež dobrú skúsenosť s pitím citrónovej šťavy - v mojom prípade oddialenie o 1 týždeň.

Andrea

S hormonálnymi prípravkami odďaľujúcimi menštruáciu mám zlé skúsenosti, počas dovolenky som vždy ochorela na chrípku alebo angínu, takže si myslím, že tieto prípravky pekne oslabujú imunitný systém.

Jana

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že mne citrón oddiali menzes o tri dni. Ak však niekto pije citrónovú šťavu pravidelne, tak asi táto metóda nefunguje, lebo telo sa prispôsobí.

Alena

Jarka, možno si začala piť šťavu skoro. Musíš začať tak deň až dva pred menštruáciou a piť ju celý týždeň. Hneď ako prestaneš, objaví sa. To je moja skúsenosť.

Pavla

Už pred rokmi mi môj gynekológ poradil, že vhodnejšie ako oddialenie je priblíženie menštruácie. Keď viem, že mi má kolidovať dovolenka s menštruáciou, zájdem ku gynekológovi, dostanem injekciu a na tretí deň dostanem menzes. Nerobím to často, tak raz za dva roky. Skúšala som aj tabletky, ale tie mi vždy "rozhádzali" cyklus. Injekcie na vyvolanie menštruácie nikdy.

Jarka

Správa pre ostatné: Užívala som citrónovú šťavu denne ráno a pol citrónu večer. Menzes som dostala o jeden deň skôr, ako som ho čakala!

Klára

Citróny skutočne fungujú!!!! Super tip. Vďaka!

Terka

Ja som si dala oddialiť menštruáciu len raz, doktor z toho veľmi nadšený nebol. Lieky som brala asi 14 dní a nemala som žiadne problémy, ale keď som dostala menzes, mala som hrozné kŕče, ako ešte nikdy a to som si užila už všeličo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 232
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 19 091
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 19 076
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 513
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 026
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 811
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 518
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 298
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 034
 10. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 030
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 243-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 411 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

4 h
Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

15 h

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.

13 h

Ktohovie ako si chlapci náckovia vyrátali svoje odstavenie od vodcu, ale asi im to už začína dochádzať.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

15 h
Očkovacie centrum v meste Givataim,

Účinnosť môže byť viac ako 95 percent.

26. jan

V prípade juhoafrického variantu sú protilátky šesťnásobne menej účinné.

25. jan
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

25. jan