Jedálny lístok môže mať veľmi negatívny, ale aj pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Leto nám ponúka šancu jesť a žiť zdravšie bez väčšieho úsilia a pevnej vôle. Na tanier sa priam núkajú samé zdravé veci. V záhradách a sadoch práve dozrievajú višne, ríbezle, egreše, tekvice, cukiny, brokolica, baklažány, v lese sa začínajú zbierať čučoriedky a maliny.
Často ani netušíme, aké zázračné vlastnosti skrývajú tie najjednoduchšie plodiny. Domáce druhy zeleniny a ovocia obsahujú dokonca viac ochranných látok proti rakovine ako exotické. Podľa niektorých odborníkov sú totiž ochranné látky častejšie práve v tých druhoch plodín, ktoré rastú v oblastiach chudobnejších na slnko. Osobitne bohatý na protirakovinové faktory je ružičkový kel, kapusta, karfiol, cesnak, rajčiny a jačmeň.
Každá bobuľa ríbezle, každý kúsok rajčiny a každý hryz marhule či akéhokoľvek ovocia a zeleniny obsahuje tisíce užitočných látok, ktoré chránia naše bunky pred nádorovým procesom a podporujú imunitný systém. (uj )
Višne
Liečivá a prírodná sila višní je uložená vo vitamíne C, v ovocných kyselinách, vo farbive, v aromatických látkach. Aj višne, podobne ako každé ovocie, možno využiť na niekoľkodňovú kúru, počas ktorej konzumujeme len zdravé a zrelé ovocie v množstve asi 1 až 2 kg za deň.
Maliny
Pravidelná konzumácia malín pôsobí liečebne pri poruchách trávenia, prekyslení organizmu a mnohých ďalších stavoch poškodeného zdravia. Kto má niečo dočinenia so zápchou, s reumatizmom, hemoroidmi alebo pečeňovými či obličkovými chorobami, ten urobí dobre, keď podstúpi malinovú kúru.
Marhule
Obsahujú kyselinu listovú, pantoténovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia. Marhule zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia. Podporujú imunitný systém buniek a chránia ich pred vplyvom voľných radikálov. Pomáhajú regulovať krvný tlak, sú výborným zdrojom železa. Majú priaznivý plyv na sliznicu pľúc silných fajčiarov.
Šesť marhúľ stačí, aby ste pokryli dennú potrebu karoténu.
Pozor: Marhuľové kôstky obsahujú horký amygdalín a sú jedovaté. Tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať veľa marhúl.
Egreše
Egreš sa v surovom stave výborne uplatní pri poruchách tráviaceho systému, na prečistenie čriev a obličiek aj na podporu tvorby krvi.
Olivy
Sú bohaté na sodík, draslík a vápnik. Majú jemne preháňajúci, antiseptický a adstringentný účinok. Znižujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, a preto sa dajú použiť pri liečbe vredov žalúdka a dvanástorníka. Olej olív stimuluje vylučovanie žlče a tým pomáha uvoľňovať menšie žlčníkové kamene.
Brokolica
Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí konzumujú kapustovitú zeleninu aspoň dvakrát týždenne, môžu počítať s menším rizikom rakoviny hrubého čreva, konečníka, artériosklerózy a podobne.
Ríbezle
Flavóny v ríbezliach pôsobia proti artérioskleróze, nachladnutiu a pri problémoch s črevami. Pomáhajú sekrécii rôznych štiav. Sú bohaté na beta-karotén, biotín, vitamín C a E. Zabraňujú infekcii močových ciest. Prinášajú uľavu pri zápale. Sú výborným zdrojom draslíka.
Šťava zo surového ovocia čiernych ríbezlí má protirakovinový účinok a podporuje činnosť všetkých buniek, vrátane buniek imunitného systému.
Ovocie a zelenina podľa farieb:
Zelená farba
Ovocie a zelenina zelenej farby sú bohaté na vápnik a železo. Obsahujú farbivo chlorofyl, ktorý má protirakovinový účinok a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré významne ovplyvňujú funkcie v ľudskom organizme.
Tmavofialové až do čierna
Obsahujú účinné antokyány, veľa vlákniny, železa a vápnika.
Oranžové, ružové, červené
Sú bohaté na vitamín C a beta-karotén, majú antioxidačné účinky, chránia nás pred srdcovo-cievnymi a nádorovými ochoreniami.