Jeruzalem 9. augusta (TASR) - Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili najstarší dôkaz dedične podmienenej genetickej poruchy. Ide o chorobu zubov Amelogenesis imperfecta, ktorej stopy sa našli na fosílii z Etiópie. Skamenelina má asi 1,5 milióna rokov a patrí dvojročnému dieťaťu druhu Homo erectus, predchodcovi moderného človeka.
Podľa Uriho Zilbermana a Patricie Smithovej z Fakulty pre zubnú medicínu je to prvý dôkaz dedičnej choroby v takomto skorom prehistorickom období, ktorej gény sa podarilo identifikovať. Určite existujú aj ďalšie dedičné choroby, ktorými trpeli naši predkovia a čakajú na svoje objavenie vo fosílnych pozostatkoch.
Amelogenesis imperfecta je dedičná izolovaná anomália štruktúry zubnej skloviny zubov so zníženým obsahom minerálov, v dôsledku čoho sa rýchlo opotrebúvajú a olupujú. Vedci dokázali stopy tejto choroby röntgenovými vyšetreniami a analýzami pomocou elektrónového mikroskopu.
Spomínané ochorenie sa v súčasnosti vyskytuje zriedka. V Izraeli je jeho frekvencia 1:14.000 a v USA 1:8000. V jednom švédskom regióne dosahuje častosť výskytu 1:700.