
Krehké čaro zimnej prírody navštívi aj naše záhradky.
Zhruba po prvom decembrovom týždni môžeme narezať konáriky zlatého dažďa, čerešní alebo bahniatok. Rez ostrým nožom by mal byť hladký, aby sme nepoškodili strom, ktorý by sa s olámanými konárikmi v mrazoch ťažko hojil. Vetvičky vo váze rozkvitnú práve na Vianoce.
Halúzkam hovoríme barborky, lebo sa režú na Barboru 4. decembra. Keď vložíme halúzky na 12 hodín do 35 stupňov teplej vody, prirýchlime ich kvitnutie.
Rozmnožovanie drevín odrezkami
V decembri a po Novom roku narežeme aj odrezky okrasných drevín, napríklad zlatého dažďa, vŕby, vtáčieho zobu, tavoľníka ale aj ríbezlí.. Ak nie je zamrznutá pôda, nastrkáme ich do zeme 4/5 hlboko, v apríli začnú pučať. Najlepšie je odrezať jednoročné výhonky, z ktorých zrežeme asi 20 centimetrov.
Ochrana stromov pred mrazmi
Trhliny, ktoré vzniknú na kôre stromov počas silných mrazov, musíme čo najskôr ošetriť, lebo neošetrená rana je najlepším miestom na šírenie infekcií. Odstránime potrhané vlákna, po čom môžeme rany zatrieť, väčšie plochy obviažeme jutovou tkaninou.
Mrazuvzdorná zelenina
Topinambury sú zeleninou veľmi vhodnou pre diabetikov. Vysoký obsah cukru v ich hľuzách zabráni premrznutiu, sú však náchylnejšie na napadnutie baktériami. Preto je výhodnejšie ponechať ich v hriadke a vybrať len tie, ktoré budeme konzumovať.
Ľahší mráz neškodí ani ružičkovému kelu. Iba silnejší mráz kombinovaný s prehrievaním počas slnečných dní, striedanie rozmŕzania a zamŕzania znehodnotí ružičky. Kel na konzumáciu odložíme do mrazničky a ostatok rastlín odložíme do tienistej časti a prikryjeme vyššie zeminou, prípadne čečinou alebo slamou.
Pažítka v črepníku rýchlejšie rastie polievaná teplou vodou. Aj napriek pravidelnému strihaniu budeme mať počas celej zimy dostatok pochutiny a vitamínov. Podobne môžeme pestovať v byte aj mangold, režuchu, čakanku.
Starostlivosť o úrodu
Pravidelne kontrolujeme uskladnené ovocie, mladé víno. Zabezpečujeme sústavnú ochranu stromkov pred ohrýzaním, počas bezveterných dní bez mrazu už môžeme robiť zimný postrek. Zeleninu na zimný zber zakryjeme lístím, aby nepremrzla pôda pod ním.
Voľne rastúce trnky po prvých mrazoch dostanú lepšiu chuť, sú menej trpké a trocha zmäknú. Počas vychádzok ich môžeme zbierať. Môže z nich byť výborná marmeláda, likér alebo šťava.
Kým nemrzne, doplníme výdatnou zálievkou vlahu pod ovocnými stromami, najmä však pri stálezelených kroch.
Kontrolujeme aj kvalitu uskladnených semien letničiek a hľúz okrasných rastlín, v pivnici uložené rastliny v kvetináčoch, ktoré podľa potreby občas mierne zalejeme.
Izbové rastliny žijú aj v zime
Niektoré izbové rastliny potrebujú výraznejší zimný pokoj, kaktusy menšiu zálievku a zníženú teplotu. teplomilné rastliny s tropickým pôvodom by však nemali byť vystavené nižším teplotám než 18 stupňov. Mnohé, napríklad krotónovec, potrebujú stály dostatok priameho slnečného svitu. Keďže ho je v zime v miestnosti menej, premiestnime ich bližšie k oknu alebo im prisvietime aj počas dňa. Rastliny s výraznými listami si tak udržia kresbu listov a ich plnú farebnosť.
Zimný rez stromov
Od decembra je vhodné obdobie na rez ovocných stromov, lebo tie odpočívajú vo vegetačnom pokoji. Hrubšie konáre je lepšie rezať na tri razy. Najprv zospodu do polovice hrúbky, potom nad týmto rezom mierne bližšie ku kmeňu. Tak nám konár nepraskne. Napokon jedným rezom odpílime zvyšok konára tesne pri kmeni. Drobné halúzky po orezávaní necháme v okolí stromov pre divú zver, kým ich nezakryje sneh, odlákame nimi hladošov pred obhrýzaním stromov.
Nezabudnime vyčistiť skleník, poodvážať z neho pôdu bez živín a nechať ho vyvetrať a premrznúť počas celej zimy, ak tam nemáme nejaké iné rastliny. Nezabudnime očistiť, nabrúsiť a opraviť náradie. (ľš)
KRESBA - AUTOR,
FOTO – ARCHÍV AUTORA