
FOTO - AUTOR
Vykopeme jamu podľa požadovaných rozmerov hlbokú asi 30 – 40 centimetrov. Po obvode vymurujeme z betónových dutých základových tvárnic obrubu tak, aby parenisko bolo naklonené po dĺžke proti slnečnej strane. Tým zabezpečíme, aby sa lepšie prehrievalo.
Tvárnice spájame pripravenou špeciálnou maltou Baumit a spájame ich kovovými spojkami v tvare U alebo H z roxorovej nastrihanej siete. Na veniec upevníme po vytvrdnutí rám z impregnovaných nalakovaných hranolov z tvrdého dreva a naň upeníme pánty. Najlepšie je použiť klasické dvojdielne pánty na dvere, ktorých jedna časť bude pevne spojená so spodným rámom a druhá s pohyblivým výklopným oknom pareniska. Takto môžeme po sezóne okno jednoducho bez demontáže vytiahnuť a odložiť.
Okno urobíme aj z impregnovaných a najlepšie lodným lakom napustených hranolov. Na zakrytie použijeme buď fóliu, ktorú musíme najneskôr po dvoch rokoch meniť (upevníme ju po založení na spodnej strane pripínačkami), alebo trvalejšie sklenými tabuľami. Táto možnosť je nielen drahšia a náročnejšia, okná sú najmä ťažšie na manipuláciu pri starostlivosti o zeleninu a vetraní.
Podpery, slúžiace ako aretácia na vetranie, urobíme z hliníkových rúrok (napríklad vyradené lyžiarske paličky), ktoré dolu pohyblivo pripevníme do spodného rámu pareniska a navrchu ich zasunieme do krúžkov horného pareniskového okna. Presah podpery v krúžku okna by mal byť aspoň 7 centimetrov, aby nám okno vietor nenadvihol.
V januári až februári naložíme do pareniska kompost a koncom februára môžeme vysievať reďkovku, šalát a iné pochúťky na skorý zber. (ľš)