Frankfurt 28. novembra (TASR) - Depresia, prehnaný hnev a frustrácia zaťažujú obehový systém človeka a môžu mať tragické dôsledky hlavne na ľudí, u ktorých už zistili ochorenie srdca. Depresívni a smutní ľudia podľahnú infarktu štyrikrát skôr, ako ľudia s dobrou náladou a pozitívnym vzťahom k životu, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Dôvody takéhoto rozdielneho správania sa srdca lekárska veda ešte úplne nevysvetlila, odborníci sa však domnievajú, že zlá nálada a chmúrne myšlienky nútia príslušné centrá v mozgu, aby boli stále v pohotovosti a tie zas udržiavajú srdcový sval dlhodobo na úrovni maximálneho výkonu.
Sústavný tlak na srdce pôsobí, že sa zmenší frekvenčná variabilita srdcového svalu a naruší sa prirodzený srdcový rytmus. Na rozdiel od minulosti zastávajú odborníci názor, že srdce človeka nebije vždy ako hodinky a časové úseky od jedného úderu k druhému nie sú konštantné. Pokiaľ srdce tento prirodzený individuálny rytmus stratí, zvýši sa nebezpečenstvo fatálnych porúch srdcového rytmu.
Príliš monotónny tep srdca by mohol byť jedným z hlavných dôvodov na to, prečo je medzi kardiakmi prevaha ľudí s depresívnymi sklonmi a ľudí, ktorí berú život príliš vážne a nevedia sa odreagovať.
Jednou z účinných pomôcok ako dostať človeka z bludného kruhu ťažkých myšlienok je aj odborná rehabilitácia. Vhodne volené cvičenie, podporené príhovorom psychológa nielenže podporuje regeneráciu zoslabeného srdcového svalu, ale prekrvuje aj mozog, výrazne zlepšuje duševné zdravie pacienta a v neposlednej miere znižuje celkové náklady na liečbu, tvrdia v odborných časopisoch experti z Holandska, Veľkej Británie a USA.