Bratislava 18. augusta (TASR) - Počet samovrážd sa na Slovensku od roku 2001 postupne znižuje. Najmenej samovrážd je dlhodobo v Trenčianskom kraji, na život si častejšie siahajú muži.
Konštatuje to hovorkyňa Prezídia PZ Magda Krasulová pri pohľade na štatistiky. "Dôvody samovrážd sú rôzne - od depresií, pocitu opustenosti, nadmerného užívania alkoholu, či drog, až po ekonomické a sociálne problémy," hovorí Krasulová. Podľa štatistík sa samovrážd vo vyššej miere dopúšťajú nezamestnaní. "Strata zamestnania môže zvýšiť zraniteľnosť osoby, respektíve odštartovať duševnú poruchu, predchádzajúcu samovražde, ale je možné aj iné vysvetlenie - že ľudia stratia zamestnanie práve kvôli rozvíjajúcej sa duševnej chorobe," hovorí Krasulová.
Minulý rok zaznamenali na Slovensku 639 samovrážd, pričom ženy spáchali tento skutok v 89 a muži v 550 prípadoch. Najmenej samovrážd bolo v Trenčianskom kraji - 49 a najviac v Košickom - 100 a Banskobystrickom kraji - 94.
V roku 2002 došlo k 679 samovraždám. Najviac samovrážd bolo v Banskobystrickom - 121 a Nitrianskom kraji - 111 a najmenej v kraji Trenčianskom - 45. Muži spáchali 573 samovrážd a ženy 106. Podľa polície došlo v roku 2001 na území SR k 757 prípadom samovrážd, najviac v kraji Banská Bystrica - 121 a Košice - 104 a najmenej v Trenčianskom kraji - 48. Muži spáchali samovraždu v 637, ženy v 120 prípadoch.
Krasulová podotýka, že každé úmrtie je zo strany polície dôkladne preverené, kým nie je evidentné, že k úmrtiu došlo prirodzenou cestou, alebo násilným sebapoškodením. Pri samovraždách nejde o trestný čin. Trestným činom je však účasť na samovražde, napomáhanie ku nej, či len pokusu. Za to hrozí trest od šiestich mesiacov do troch rokov. Ak by takýto čin spáchal na osobe mladšej ako 18 rokov, na tehotnej žene, či osobe duševne chorej, je to dva až štyri roky. Pri každom úmrtí urobí polícia podrobnú ohliadku miesta činu, zaistí predmety a stopy, urobí súdnoznaleckú pitvu. Ako došlo k usmrteniu, je evidentné po zhromaždení dôkazov a ich vyhodnotení. Až potom môže polícia vylúčiť cudzie zavinenie.