SME

Keď sa z malého zlozvyku stane choroba

Na začiatku to vždy vyzerá nevinne. Pohárik vína, prvá cigareta, tabletka na chudnutie či proti zápche.

Psychická závislosť sa môže vytvoriť najmä pri liekoch proti bolesti, ale aj pri preháňadlách a tabletkách na chudnutie, ktoré obsahujú amfetamíny. Tabletky hltajú vo veľkom mnohí. Je to masový problém, len ho nevidno. ILUSTRAČNÉ FOTO- ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku to vždy vyzerá nevinne. Pohárik vína, prvá cigareta, tabletka na chudnutie či proti zápche. Môžu a nemusia odštartovať chorobnú závislosť. V mozgu sa zvýši počet molekúl nervových prenášačov, ktoré droga ovplyvňuje a začína sa zložitý proces, ktorý môže trvať rôzne dlho. Fyzicky závislými sa stávame vo chvíli, keď sa nám "preorganizuje" mozog.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa to stane? "Je to rôzne. Závislosť od liekov sa môže vytvoriť už za niekoľko týždňov. Odvykanie trvá aj celý život," hovorí MUDr. Gabriela Juríková.

Tridsaťpäťročná podnikateľka Monika denne zhltla 30 tabletiek na spanie. "Vo firme som denne tvrdo zaberala 13 až 15 hodín denne. Bola som prepracovaná, podráždená, neustále v strese. Nemohla som spať. Dala som si predpísať najprv sedatíva na upokojenie, potom hypnotiká na spanie u iného lekára. Z jednej tabletky pred spaním som prešla na tri denne, potom na šesť, potom dvanásť a potom dokonca na tridsať."

Dvakrát absolvovala odvykaciu kúru, ale istá si nie je: "Bojím sa, že do toho znova spadnem. Viem, že je to na celý život.Videla som jednu staršiu ženu, ktorá prišla do nemocnice po troch recidívach, ako sa triasla. Bojím sa tej neovládateľnej túžby mať v kabelke tabletku a vziať si jednu, dve, tri, keď príde problém." Závislosť od liekov patrí k rovnako vážnym problémom ako alkoholizmus či narkománia, len sa o nej menej hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Aj internetovská závislosť patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcej závislosti, jej záludnosť môže byť v tom, že je spoločensky prijateľnejšia - ľudia o nej stále žartujú. Ako nám rôzne menej známe závislosti ničia život, čítajte v dnešnej prílohe.

Lieková závislosť: kliatba žien?

Je to najrozšírenejší problém strednej a staršej generácie, najmä žien.

Úzkosť, strach a depresia sú najčastejšie príčiny, ktoré nútia ženy vyhľadať lekára a dať si predpísať tabletky. Spotreba anxiolytík, liekov proti úzkosti a na spanie stúpla na Slovensku za posledných desať rokov o vyše sto percent. "Z takýchto liekov vzniká preukázateľne fyzická závislosť už o niekoľko týždňov. Všetky sú síce na lekársky predpis a psychiatri ich odporúčajú brať najviac tri mesiace, ale ten, kto je od nich závislý, si cestičku, ako sa k nim dostať vo väčšom množstve, nájde. Obíde praktických lekárov, psychiatrov vo viacerých obvodov, neurológov a od každého vyprosíka recept pre nespavú babičku, na cestu do zahraničia, pre príbuzného a podobne," hovorí psychiatrička Gabriela Juríková.

SkryťVypnúť reklamu

Návyk môžu spôsobiť aj nosné kvapky

Na voľnopredajné analgetiká či na antipyretiká nevzniká klasická, teda fyzická a psychická závislosť, ako na tvrdé drogy, ale istú psychickú závislosť môžu spôsobiť. Človek si zvykne tabletky jesť pretože mu pomáhajú. Keď ich nemá na dosah je nervózny. Už po polroku pravidelného užívania niektorých liekov sa môžu začať žalúdočné problémy. Polovicu prípadov krvácania do žalúdka majú na svedomí práve lieky. Prehnané konzumovanie bežne dostupných liekov vedie k poškodeniu pankreasu, obličiek, dvanástnika a pečene. Často vzniká závislosť aj na také bežné lieky, akými sú kodeín a ipecarin. Pacienti závislí od alkoholu musia dať pozor najmä na kvapky s obsahom alkoholu ako Bromhexin, Stoptussin či Stopangin.

SkryťVypnúť reklamu

Nepríjemný môže byť aj sanorinizmus. Existuje množstvo ľudí, ktorí nosia kvapky proti nádche neustále pri sebe a podchvíľou si ich kvapkajú do nosa. Trpí ním aj známy slovenský psychiater. Sanorín by sa nemal brať dlhšie ako týždeň. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 431
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 798
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 450
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 905
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu