Weboholici strávia za počítačom aj 15 hodín denne.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Klamete doma, aby ste zatajili, koľko času ste strávili za počítačom, málo spíte a nezastavia vás ani bolesti chrbta? Pociťujete depresiu, nervozitu a smútok, keď nie ste pripojení na internet? Potom to už možno máte aj vy.
Internetovská závislosť patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcej závislosti, ničí vzťahy a poškodzuje zdravie.
To, že zatiaľ nebola uverejnená závislosť od internetu ako diagnóza v medzinárodnej klasifikácii chorôb, ešte neznamená, že neexistuje. "Viaceré štúdie potvrdzujú, že zo surfovania na internete sa môže stať rovnaká závislosť, ako v prípade alkoholu alebo hazardných hier," hovorí slovenský odborník na tieto závislosti psychiater MUDr. Ludvík Nábělek. Závislosť od internetu je určitým spôsobom spoločensky prijateľnejšia - ľudia o nej stále žartujú. Ale tí, ktorí sieti prepadli, si úplne zničili život. Podobne ako pri iných závislostiach, neničia iba svoj život, ale aj život svojich blízkych.
"Weboholici" doma klamú, aby zatajili, koľko času skutočne strávili za počítačom, málo spia a sú čoraz agresívnejší, konštatuje sa v štúdii Pittsburskej univerzity, ktorú zverejnil britský časopis Student British Medical Journal.
Táto psychická porucha, ktorá sa oficiálne nazýva Internet Addiction Disorder (IAD), existuje vo viacerých formách. Môže sa prejaviť ako závislosť od pornostránok, online nakupovania alebo od počítačových hier.
Niektorí ľudia udržiavajú niekoľko virtuálnych vzťahov, a preto stále odpovedajú na elektronickú poštu. Aj hľadanie nových informácií a webových stránok sa môže stať závislosťou.
Najrizikovejšími skupinami sú ľudia, ktorí trpia depresiami, pocitmi úzkosti a nízkym sebavedomím, alebo tí, čo sa snažia zbaviť inej závislosti. Najčastejšie sú závislé ženy v domácnosti a študenti. (uj)
Abstinenčné príznaky weboholikov
* u osôb závislých od internetu sa prejavujú všetky klasické príznaky, akými sú osobné, finančné problémy a ťažkosti v zamestnaní
* klamú o množstve času, ktorý strávia surfovaním
* uprednostňujú internet pred partnerom a inou prácou
* často si lepšie rozumejú s virtuálnou postavou ako so svojím skutočným partnerom
* po vypnutí počítača sa chvejú, je im zle
* ak nemajú v e-maile žiadny odkaz, pociťujú úzkosť a prepadnú panike
* medzi symptómy možno zaradiť aj zmenu biologických hodín, najmä posun spánku, stratu záujmu o skutočný sex a únavu.
Ako sa zbaviť závislosti?
Rady profesorky Kimberley Youngovej, zakladateľky Centra pre internetovú závislosť na Pittsburskej univerzite, ktorá ako prvá zdokumentovala a vyhodnotila závislosť od internetu:
1. Naraňajkujte sa skôr, ako si otvoríte e-mail.
2. Stanovte si maximálnu dĺžku času, ktorú strávite pri počítači.
3. Naučte sa rozpoznať príznaky, ktoré vás nútia zapnúť počítač - napríklad rodinná hádka.
4. Premiestnite počítač na najrušnejšie miesto v domácnosti.
5. Rozšírte spoločenské kontakty.