Nádeje chorých sa ešte zvýšili tzv. čistením štepu, ktoré MUDr. Ján Lakota robí v laboratóriu osobne. Takto transplantovaní pacienti s Hodgkinovým lymfómom majú až osemdesiatpercentné prežívanie bez choroby. Ak sa použije nečistený štep, je to iba štyridsať percent. FOTO SME - PAVOL MAJER
Na transplantačnej jednotke kostnej drene, ktorú v Národnom onkologickom ústave v Bratislave vedie primár Ján Lakota, leží žena po zákroku. Je jubilejnou, päťstou pacientkou, transplantovanou takzvanou autológnou transplantačnou metódou, ktorú tu zaviedli prví na Slovensku. Bol to rovnaký prelom v liečbe ako zavedenie chemoterapie.
Šanca prežiť
Autológny transplantačný program odštartoval Národný onkologický ústav 1. decembra 1992. Dovtedy bola perspektíva chorých s lymfómami a myelómami veľmi zlá. Tí, ktorým sa po prvej liečbe choroba vrátila, zväčša neprežili ďalší rok. Dnes ich vďaka autológnej transplantácii dlhodobo bez choroby prežíva viac ako päťdesiat percent.
Ako prebieha liečba? Onkologický pacient dostáva vo veľmi vysokých dávkach chemoterapiu, ktorá zničí nádorové bunky. Je však taká silná, že zničí aj zdravé bunky kostnej drene. Aby chorý prežil, potrebuje dostať nové krvotvorné bunky, ktoré organizmus nanovo naštartujú. Pri autológnej transplantácii si krvotvorné bunky daruje pacient sám. Odoberú sa mu ešte pred podaním chemoterapie.
Nádeje chorých po autológnej transplantácii sa ešte zvýšili tzv. čistením štepu, ktoré sa používa od roku 1995. Zo zmesi krvotvorných buniek sa odstránia nádorové a izolujú zdravé bunky, ktoré sa po chemoterapii podajú pacientovi.
Výsledky sú vynikajúce. Takto transplantovaní pacienti s Hodgkinovým lymfómom majú až osemdesiatpercentné prežívanie bez choroby. Ak sa použije nečistený štep, je to iba štyridsať percent.
Prví na svete
Slovenskí pacienti majú vďaka metóde lepšie vyhliadky na uzdravenie než inde vo svete, pretože postup sa využíva len v Bratislave a v Nórsku. Je to preto, že väčšina lekárov nerada trávi hodiny v laboratóriu. Primár Lakota má naopak laboratórnu prácu rád a štepy čistí osobne. Zachránil tým život desiatkam ľudí.
Ďalší významný krok, ktorý transplantačná jednotka spravila pod jeho vedením, bolo zavedenie minialogénnej transplantácie. Pri nej sa použije malá dávka chemoterapie, ktorá neničí nádor, ale ochromí imunitný systém príjemcu, ktorý dovolil, aby sa nádorové bunky začali množiť. Chorý potom dostane zdravé bunky od darcu. Tie prinesú do tela vlastný imunitný systém, ktorý nádorové bunky rozpozná a zničí.
Primár Lakota spolupracuje aj so Slovenským ústavom srdcovo-cievnych chorôb. Našli spôsob, ako pomôcť ľuďom s ťažkým poškodením srdca. Použili bunky kostnej drene na ozdravenie ťažko poškodeného srdcového svalu. Túto metódu použili slovenskí lekári vôbec prví na svete.
(bd)