Ženy, ktoré porodia dieťa, si tak pravdepodobne predlžujú život, chránia sa pred rakovinou prsníka a sklerózy multiplex. V článku publikovanom v lekárskom odbornom časopise The Lancet vedci prezentovali zistenie u ženy, ktorá porodila chlapca, že má ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ženy, ktoré porodia dieťa, si tak pravdepodobne predlžujú život, chránia sa pred rakovinou prsníka a sklerózy multiplex. V článku publikovanom v lekárskom odbornom časopise The Lancet vedci prezentovali zistenie u ženy, ktorá porodila chlapca, že má mužské kmeňové bunky aj po vyše 50 rokoch.
Týmto by sa mohlo vysvetliť, prečo ženy žijú dlhšie ako muži. Vedci sa totiž domnievajú, že kmeňové bunky nenarodeného dieťaťa nahrádzajú starnúce bunky matky v tele.
"Už dlhší čas vieme, že bunky z plodu prechádzajú počas tehotenstva do matky. Ale až teraz sme zistili, že tieto bunky, či už chlapca, alebo dievčaťa, pretrvávajú u matky do konca jej života. Absorbujú sa do kostnej drene a produkujú diferencované bunky, ktoré sa stanú súčasťou ženy," konštatoval profesor Nick Fisk z londýnskej nemocnice Hammershmith, ktorý výskum viedol. (tasr)