Paríž 30. novembra (TASR) - Syndróm získanej imunitnej
nedostatočnosti (AIDS) sa 20 rokov po prvých prípadoch zistených
v USA stal najničivejším ochorením, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Paríž 30. novembra (TASR) - Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) sa 20 rokov po prvých prípadoch zistených v USA stal najničivejším ochorením, aké kedy ľudstvo poznalo, konštatuje denník Le Monde.
Podľa správy OSN UNAIDS koncom roku 2001 bude na celom svete vírusom imunitnej nedostatočnosti (HIV) infikovaných 40 miliónov osôb. Len v tomto roku bolo päť miliónov nových prípadov. Na AIDS zomreli v tomto roku tri milióny ľudí, z ktorých bolo 580.000 detí do 15 rokov. Zo 40 miliónov infikovaných vírusom HIV tretinu tvoria ľudia vo veku 15 až 24 rokov, píše Le Monde.
Správu o situácii AIDS vo svete uverejnil UNAIDS pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, pripadajúceho na prvý decembrový deň.
Treba vedieť, že za uvedenými číslami sa skrýva geograficky veľká nerovnomernosť. Pandémia AIDS zaznamenala prudký nárast v krajinách východnej Európy a strednej Ázie. HIV, ktorý vyvoláva AIDS, sa v uvedených regiónoch zvyšuje rýchlejšie ako v hociktorých iných regiónoch sveta, uvádza sa v správe OSN. UNAIDS zdôrazňuje, že naďalej prudko stúpa nárast infekcií vírusom HIV v Ruskej federácii. Od roku 1998 sa v RF počet prípadov infikovania HIV zvyšuje dvojnásobne.
Aj v Ázii prudko rastie počet prípadov kontaminácie vírusom HIV. Najmä v najľudnatejších ázijských krajinách. Počet ľudí s HIV v Číne by koncom tohto roku mal presiahnuť milión infikovaných.
V subsaharskej Afrike, kde je 28,1 milióna osôb infikovaných vírusom HIV a kde sa AIDS stal hlavnou príčinou úmrtnosti, sa "kríza zhoršuje". Infikovaní Afričania nemajú k dispozícii potrebnú liečbu a chýba pre nich aj primeraná starostlivosť.
Absencia rovnakého prístupu k liečbe a zdravotníckej starostlivosti predstavuje jeden z hlavných problémov, prečo sú veľké rozdiely medzi prežitím ľudí s HIV alebo s AIDS v bohatých a chudobných krajinách.
Denník Le Monde uverejnil aj údaje o nových prípadoch infikovania vírusom HIV a o počtoch úmrtí v tomto roku v jednotlivých regiónoch sveta.
V subsaharskej Afrike bolo 3.400.000 nových prípadov infikovania a zomrelo v nej 2.300.000 ľudí.
V severnej Afrike a na Blízkom východe dosiahol počet nových infekcií 80.000 a úmrtí 30.000.