Migréna je vážny medicínsky problém, ktorý si svojich pacientov nevyberá podľa veku. Týmto ochorením trpia nielen dospelí, ale aj deti. Na celom svete deti vymeškajú viac ako milión dní v škole kvôli bolestiam hlavy.
Na Slovensku trpí rôznymi bolesťami hlavy až 60 percent detí, z toho päť až osem percent migrénou, ktorá sa prejavuje ako bolesť hlavy rôznej frekvencie.
Okrem bolesti hlavy trápia tieto deti aj mnohé nepríjemné sprievodné príznaky, ako je vracanie, závrate, precitlivenosť na svetlo a rôzne prejavy zmätenosti. Diagnostika migrény u detí je ťažšia ako u dospelých, preto patrí do rúk odborníka. Liečba býva v prvom rade nefarmakologická, no často nestačí a treba ju skombinovať s medikamentóznou liečbou. Tú by mal predpísať najlepšie neurológ.
Migréna obyčajne vymizne v čase dospievania, ale v mnohých prípadoch ostane a zmení sa len jej intenzita a frekvencie záchvatov.
(uj)
Čo najčastejšie vyvoláva migrénu
* poruchy spánkového režimu (nedostatok alebo málo spánku)
* stres
* zmena stravovacieho režimu (nedostatok jedla, prejedanie sa)
* niektoré druhy potravín (červené víno, čokoláda, niektoré druhy syrov)
* zmena meteorologických podmienok
* zmena hladiny hormónov
Ako bolí hlava deti?
* Mladšie deti pociťujú pri migréne bolesť na oboch stranách hlavy, zatiaľ čo u starších detí a dospelých sa vyskytuje bolesť prevažne len na jednej strane.
* Trvanie záchvatov bolesti býva u detí obyčajne kratšie ako u dospelých a ich priemerná frekvencia je raz až dva razy za mesiac.
* Deti pociťujú pri migréne tlakovú bolesť hlavy. U dospelých je to naopak pulzujúca bolesť hlavy.
* Najčastejšie spoločné príznaky u detí sú: pocit na vracanie, vracanie (takmer vždy a u každého dieťaťa), hnačka, zvýšená potreba na močenie, zvýšené potenie, pocit smädu, opuchy, slzenie.
* U detí sú časté i periodické syndrómy, ako je cyklické vracanie, závraty, pocit zmätenosti, hovorí sa mu syndróm Alice v krajine zázrakov.
Pre migrenikov, ako aj pre ich rodičov či príbuzných je k dispozícii Linka migrény 0903 999 666, kde môžu získať odborné informácie o liečbe bolestí hlavy a tiež kontakt na odborníka - neurológa v regióne, kde žijú. Ďalšou cestou, ako sa dozvedieť o migréne viac, je internetová stránka www.migrena.sk, kde sa návštevníci tiež môžu poradiť o svojich ťažkostiach s odborníkom.