v krvi pre túto vekovú skupinu.
Čo je za tým? Vysedávanie pred televízorom, počítačom a málo pohybu, pri ktorom sa tzv. zlý cholesterol spaľuje. "K tomu pripočítajme, že deti sa často takmer celý deň stravujú bez rodičov. Všeobecne platí, že čím sú matky detí zamestnanejšie, tým menšiu pozornosť venujú stravovaniu svojich detí. A tým horšie návyky potom deti majú," hovorí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová. Rodičia pritom môžu zdravotný stav svojho dieťaťa ovplyvniť omnoho viac, ako si uvedomujú.
Ako znížiť cholesterol u detí* dávajte im čo najviac ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, rýb a hydinového mäsa
* obmedzte sladkosti, vylúčte sladké nápoje
* sledujte spotrebu vajec, jedno obsahuje 300 mg cholesterolu
* obmedzte vyprážané jedlá, používajte kvalitné rastlinné oleje
* nenaučte deti na mäsové výrobky typu paštét, párkov, údenín a salám
* myslite na to, že pohyb významne znižuje hladinu cholesterolu
Prečo by deti mali jesť kyslomliečne výrobky?MUDr. Alžbeta Béderová:
"Našim deťom chýba vápnik. Z roka na rok jedia menej mliečnych výrobkov. Odporúčaná denná dávka vápnika sa v našej populácii plní len na 50 - 70 percent. To má nepriaznivý vplyv na vývoj kostry a zubov a prejavuje sa čoraz častejšie rednutím kostí - osteoporózou nielen vo vyššom, ale už v strednom veku."
MUDr. Mária Krajčírová, detská gastroenterologička:
"Kyslomliečne výrobky výborne ovplyvňujú mikroflóru hrubého čreva a upravujú tráviace ťažkosti, ktoré môžu vznikať pri pití klasického mlieka. Ak obsahujú probiotické kultúry, laktobacily či bifidobaktérie, pomáhajú proti boleniu bruška i pri rôznych hnačkách. V každom prípade ich odporúčame jesť deťom aj počas antibiotickej liečby a po nej. Môžu byť dokonca prevenciou alergických ochorení, a to nielen potravinovej alergie, ale aj kožných alergických a respiračných alergických ochorení."
MUDr. Irena Lacková, stomatologička:
"Každý vie, že potraviny a najmä cukry sa v ústach menia na kyseliny, ktoré naleptávajú sklovinu. Do takej ľahko prenikajú kazotvorné baktérie, ktoré spôsobujú deštrukciu zubov. Niektoré kyslomliečne výrobky majú však také ideálne pH podobné tomu v našich ústach (5,3), že neumožňujú rozmnožovanie týchto baktérií. Ak ponúkneme deťom po obede či k večeri takýto kyslomlieč- ny výrobok, aspoň čiastočne zneutralizujeme kyslé prostredie v ústach."
Koľko potrebujú deti denne vápnika 1- až 10-ročné deti 800 mg vápnika denne
11- až 18-ročné 1200 mg vápnika denne