Medicína dnes dokáže zázraky. Dokáže vypiplať polkilového novorodenca, zachrániť bábätko s chorým srdiečkom, dať šancu hemofilikom, chorým na leukémiu aj po ťažkom úraze. To všetko však stojí peniaze. Koľko? Sú to milióny, ktoré by si nikdy nenašetrili. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Niekedy stačí málo. Jeden poškodený gén či bunka, skok do vody, pád z bicykla či predčasný pôrod. Život sa môže zmeniť na živorenie, ale nemusíLekári a najmodernejšia medicína dnes dokážu zázraky. Aby takíto ľudia mohli žiť plnohodnotným životom, potrebujú milióny od spoločnosti, pretože na takú drahú liečbu by nikdy nenašetrili. Stačí napríklad jeden poškodený gén a bez liekov život nie je možný. Toto poznajú napríklad hemofilici. Navonok sa od zdravých nelíšia ničím, hoci v zdravotných kartách majú nevyliečiteľné ochorenie.
Hemofília, jedna z najdrahších diagnóz
Pri každom krvácaní musia dostávať lieky, ktoré sú vyrobené z ľudskej krvi, a ich život závisí od toho, či sú tieto lieky okamžite a v dostatočnom množstve k dispozícii. Ochorenie je zákerné v tom, že krvácanie sa nikdy nedá predvídať, neprejavuje sa navonok, ale postihnutý krváca do svalov či kĺbov. Na Slovensku touto chorobou trpí vyše 600 pacientov. Jedna priemerná dávka pre šesťdesiatkilového pacienta stojí aj 10-12-tisíc korún.
"Na rozdiel od minulosti už hemofilici môžu chodiť na rekreácie, ba dokonca študovať v zahraničí. Pravda, lieky si berú so sebou ako nevyhnutnú výbavu," hovorí prezident Slovenského hemofilického združenia Ing. Jaroslav Janovec.
Zuzanina liečba stojí pol milióna ročne
Mnoho pacientov má dnes vďaka nákladnej liečbe omnoho väčšie šance ako kedysi. Napríklad 36-ročná Zuzana. Keď jej stanovili diagnózu, hneď vedela, o čo ide: "Mama mala sklerózu multiplex. Keď som začala chodiť do školy, mama sa už nevládala postaviť na nohy, najprv chodila o paličke, potom na vozíku, posledné roky pred smrťou len ležala."
Zuzane však dnes pomáhajú aj najmodernejšie lieky. Ročne stoja takmer pol milióna. Každý druhý deň jej manžel alebo šesťročný syn pichne injekciu. Občas jej potom býva zle, ale bez nich by nemohla normálne žiť ani chodiť do práce. "Keď umierala moja mama, taká liečba ešte neexistovala. Neviem si predstaviť, aký by bol môj život bez liekov."
Nikdy by sme toľko nenašetrili
Medzi najdrahšie diagnózy patria rozsiahle popáleniny, transplantácie kostnej drene pri leukémiách, dialýzy či transplantácia obličiek, sotva kilogramoví novorodenci, ktorí sa narodia predčasne, liečba rakoviny, ale aj ťažké úrazy, ošetrovanie v kóme či poranenia miechy.
Andrej napríklad pred niekoľkými rokmi privítal začínajúce sa prázdniny šípkou do plytkej vody a po úraze chrbtice a miechy leží na lôžku.
Šestnásťročný Peter spadol po prudkej jazde dolu kopcom na hlavu. Nemal prilbu. Stále leží napojený na prístroje. Ešte sa neprebral.
Priemerné náklady na takto chorého pacienta vlani dosiahli 183-tisíc korún.
V USA spočítali, že život človeka s poranením miechy s celoživotným ošetrovaním vyjde na dva milióny dolárov, to je asi 70 miliónov korún.
Všetci títo "najdrahší" pacienti a ich blízki si veľmi dobre uvedomujú, že ich liečba stojí veľmi veľa peňazí, ale stojí to za to.
"Vždy som frfľala, že si celý život platím zdravotné poistenie a ešte si musím platiť za lieky na tlak a srdce. Keď sa mi vlani narodil vnúčik s vrodenou chybou srdca a potrebuje transplantáciu, pochopila som, aká som smiešna," hovorí pani Beáta zo Stupavy.