SME

Ako môžeme rozvinúť emočnú inteligenciu svojich detí

Emočná inteligencia, EQ, je niečo, čo sa nedá zmerať a o čom najmodernejšia psychológia ešte zďaleka nevie všetko. Táto schopnosť sa u ľudí vraj vyvíja krátko po narodení. Ako sa bude rozvíjať ďalej, záleží vo veľkom na rodičoch. Vývojoví psychológovia ..

Emočná inteligencia sa u detí vyvíja už po narodení. Ako sa bude rozvíjať ďalej, záleží vo veľkom na rodičoch a všetkých, ktorí deti obklopujú. Svoj repertoár empatických reakcií, najmä schopnosť pomáhať ľuďom v citovej tiesni, si deti rozvíjajú napodobňovaním toho, čo vidia doma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Emočná inteligencia, EQ, je niečo, čo sa nedá zmerať a o čom najmodernejšia psychológia ešte zďaleka nevie všetko. Táto schopnosť sa u ľudí vraj vyvíja krátko po narodení. Ako sa bude rozvíjať ďalej, záleží vo veľkom na rodičoch. Vývojoví psychológovia zistili, že deti pociťujú súcitnú úzkosť dokonca ešte skôr, ako si uvedomia, že existujú oddelene od iných ľudí. Už niekoľko mesiacov po narodení reagujú dojčatá na rozčúlenie svojich blízkych, akoby ony samy boli rozčúlené.

SkryťVypnúť reklamu

V takom skorom veku však ešte nejde o pravú empatiu, schopnosť vciťovania. Vývojový psychológ Martin L. Hoffman z New York University hovorí o "globálnom vcítení", ktoré je spôsobené tým, že dieťa nie je schopné rozlíšiť svoje zážitky od zážitkov iného človeka. Bábätko sa napríklad otočí za iným dieťaťom, ktoré plače a často začne plakať tiež.

Až medzi druhým a tretím rokom, keď si deti začínajú uvedomovať, že ich vlastná bolesť sa líši od bolesti cudzej, sa pohybové napodobňovanie zo správania dieťaťa vytráca. Batoľatá sa začínajú vo svojej vnímavosti k citovému utrpeniu iných ľudí jedno od druhého odlišovať. Niektoré deti si emócie veľmi jasne uvedomujú, iné sa ich snažia nevšímať, akoby ignorovať.

Výskumy ukazujú, že empatia detí sa formuje podľa toho, ako reaguje na utrpenie druhých ich najbližšie okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako rozvíjať empatiu?

Svoj repertoár empatických reakcií, najmä schopnosť pomáhať ľuďom v citovej tiesni, si deti rozvíjajú napodobňovaním toho, čo vidia doma. Zistilo sa, že deti sú celkovo súcitnejšie, ak výchova zahŕňa upozorňovanie detí na utrpenie, ktoré ich správanie prináša druhým ľuďom. Napríklad namiesto poharhania a výčitiek: "Vieš, predsa, že sa to nesmie robiť," je účinnejšie poukázanie na emócie matky: "Pozri sa, aká je mamička kvôli tebe smutná."

Odmena za to, že učíme deti, je nesmierne veľká. Deti so silnou schopnosťou empatie majú sklon byť menej agresívne a viac sa venujú sociálnym aktivitám, ako je pomoc druhým a zdôverovanie. V dôsledku toho sú empatické deti obľúbenejšie u svojich vrstovníkov a úspešnejšie v škole i v zamestnaní.

SkryťVypnúť reklamu

Z takýchto detí vyrastajú aj osobnosti s väčšou schopnosťou vytvárať pohodové a vyrovnané vzťahy so svojím partnerom, priateľmi a deťmi.

Šesť rokov - rozumové vciťovanie

Vek šesť rokov znamená počiatok štádia kognitívnej empatie alebo rozumového vciťovania, čiže schopnosti pozerať sa na vec z hľadiska druhej osoby a podľa toho konať. Táto schopnosť dieťaťu umožňuje aj rozoznávať, kedy má ísť za svojím nešťastným kamarátom a kedy ho má nechať radšej osamote. Kognitívna empatia nevyžaduje emočnú komunikáciu, ako je napríklad plač, pretože dieťa má už vyvinutý vnútorný cit alebo vzor na to, ako sa môže kamarát či iná osoba cítiť v stresovej situácii, či už to dáva najavo alebo nie.

Osemročný Karol sa rozhodol, že počká pred obchodom, kým jeho matka nakúpi potraviny na večeru. Všimol si, že k dverám obchodu prichádza babička s plnými rukami tašiek. Inštinktívne jej otvoril dvere. O chvíľu neskôr išla mladá žena s bábätkom na rukách. Karol jej opäť otvoril.

SkryťVypnúť reklamu

Dokázal si predstaviť, aké majú pocity, aj keď nepovedali ani slovo a zachoval sa podľa toho. Využíval svoje schopnosti kognitívnej empatie.

Abstraktná empatia

Staršie deti medzi 8 až 12 rokom rozširujú svoju schopnosť vcítenia aj na iné osoby, ktoré poznajú, vidia či myslia na skupiny ľudí, s ktorými sa nikdy nestretli.

Toto štádium sa nazýva abstraktná empatia, deti v ňom vyjadrujú svoj záujem o ľudí, ktorí nemajú také podmienky ako ony, či už žijú na druhom konci ulice, či na druhom konci sveta.

Keď si deti tieto rozdiely všímajú a reagujú na ne dobročinnými či inými skutkami, môžeme sa domnievať, že sa u nich naplno vyvinula emočná schopnosť vcítenia. Na prahu dospievania sú tak už niektoré deti schopné chápať utrpenie iných, pociťovať ľútosť k celej skupine ľudí a vedome rozvíjať pokročilejšie formy empatie.

SkryťVypnúť reklamu

(uj, www. medicina.cz)

Náš tip

Lawrence E. Shapiro v knihe Emočná inteligencia dieťaťa a jej rozvoj popisuje veľa podnetov ako ovplyvniť správanie detí od raného detstva. Rodičia tu nájdu veľa rád ako rozvíjať emočnú inteligenciu svojich detí, ako podporiť nadväzovanie nových vzťahov, ako povzbudiť ich vcítenie, ako ich naučiť ovládať vlastné emócie či motivovať k dobrým výkonom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 614
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 107
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 116
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 635
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 256
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 295
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 158
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu