Vo Veľkej Británii pribúda ľudí, ktorí sa snažia uľaviť svojmu duševnému utrpeniu tak, že si spôsobujú fyzickú bolesť a poškodzujú sa. Z najnovších štatistík vyplýva, že lekársku pomoc musí každý rok vyhľadať 170-tisíc Britov, ktorí si sami spôsobili zranenia. Väčšinu z nich tvoria mladí ľudia, ktorí sa predávkujú a porežú, alebo si spália časti tela. Zdravotníci sa však domnievajú, že skutočný počet ľudí, ktorí si dobrovoľne spôsobia zranenia a bolesť, je omnoho vyšší.
"Prípady mrzačenia sa stávajú epidémiou a zdravotný systém k tomuto javu pristupuje škandálnym spôsobom. Odsúva postihnutých na koniec radu pacientov a lekári s nimi zaobchádzajú ako s niekým, kto si za svoje problémy môže sám," upozorňuje Marjorie Wallaceová z organizácie Sane, ktorá sa zaoberá mentálnym zdravím ľudí. "Nehovorím o dievčatách, ktoré sa porežú, ale o mladíkoch, ktorí si vyrezávajú mäso, pijú kyselinu alebo si odrežú genitálie. Naliehavo potrebujú pomoc a my ich trestáme namiesto toho, aby sme ich liečili."
Zo štatistiky vyplýva, že 13 percent z pätnásť - a šestnásťročných Britov sa kaličí. Tim Kendall z národného strediska duševného zdravia upozorňuje, že 170-tisíc zaregistrovaných prípadov sebakaličenia je len špička ľadovca. Podľa jeho slov mnoho zdravotníckych zariadení s týmito ľuďmi zaobchádza neprofesionálne. "Polovicu z tých, ktorí sa po zmrzačení objavia u lekára, prepustia domov bez akéhokoľvek psychologického vyšetrenia alebo následnej starostlivosti," uzatvára Kendall. "Často ide o zneužívaných jedincov, ktorí trpia vážnymi psychickými problémami, ale my ich jednoducho pošleme preč."
(čtk)