Duša sa môže vykoľajiť každému z nás. Raz za to môžu neuroprenášače v mozgu, raz genetické dispozície, inokedy prostredie, otec, mama, učiteľky. Najčastejšie však pôsobí viac príčin naraz. Každého z nás to môže postihnúť. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Len malá časť ľudí, ktorá na túto otázku odpovie kladne, v skutočnosti odbornú pomoc naozaj vyhľadá. Dôvod?
Strach, pocity hanby, zlyhania, pochybnosti. Ako mi môže nejaké rozprávanie pomôcť? Tak rozmýšľala aj vedúca manažérka známych slovenských kúpeľov. "Až keď ma moje psychické problémy priklincovali doma a spôsobili mi polročnú práceneschopnosť, vyhľadala som odborníka."
Generálny riaditeľ úspešnej veľkej spoločnosti chodí na psychoterapiu už niekoľko rokov. "Najprv som riešil problémy s patologickou úzkosťou, ktorú som už nevládal skrývať, dnes si na sedeniach rozvíjam manažérske schopnosti. Vždy sa o sebe dozviem niečo nové."
"Terapeut vám totiž pomáha odkrývať veci, ktoré ste si z nejakého dôvodu dosiaľ neuvedomili," hovorí PhDr. Mária Sopková z Banskej Bystrice.
Podľa psychiatričky MUDr. Zdenky Gešovej je už záujem o psychoterapiu enormný. Akoby sa tabu minulých rokov začalo pomaly prelamovať. Problém už môže byť skôr v inom. Ktorého psychoterapeuta si vybrať?
V súčasnosti psychologické a psychoterapeutické služby poskytuje niekoľko stoviek psychiatrov a psychológov. Existuje približne dvesto druhov psychoterapeutických postupov. Nedá sa povedať, že niektorý je lepší ako ostatné. Pre laika je však ťažké sa v metódach orientovať. "Klient by mal byť informovaný o všetkých používaných psychoterapeutických postupoch, aby si mohol vybrať," hovorí psychoterapeutka.
Komu môže psychoterapia pomôcť?
Psychoterapia je liečba, ktorá využíva silu slova, pôsobí na myseľ a cez ňu na naše telo, na naše vzťahy, na schopnosť zmysluplne prežiť svoj život. Táto metóda sa využíva pri liečbe alkoholikov, drogovo závislých, pri schizofrénii, pomáha pri bulímii i anorexii. Okrem týchto vyslovene psychiatrických diagnóz pomáha aj pri riešení problémov bežného života - v partnerských a manželských krízach, pri nedostatku sebavedomia, pri riešení náročných životných situácií, ako je smrť partnera alebo dieťaťa, ale aj pri liečbe nespavosti a bolestí hlavy.
Ako psychoterapia prebieha
Zvyčajná dĺžka terapeutickej hodiny je 50 až 60 minút. Základom je tzv. empatický rozhovor, psychoterapeut vás pozorne počúva a sleduje.
Počas rozhovoru klient a terapeut spoločne hľadajú odpovede na otázky či riešenia problémov. Obvyklá frekvencia je jedno 50-až 60-minútové stretnutie do týždňa. Dlhšie prestávky ako týždeň nie sú veľmi vhodné. Je dobré vedieť, že v začiatočných fázach terapie sa môže stav prechodne zhoršiť. "Niekedy môžete mať pocit, že psychoterapeutický proces je priam brutálnou záležitosťou. Inokedy je zasa celkom normálne prechodné obdobie, keď máte dojem, že sa v terapii nedeje nič, že to nemá cenu a cieľ je v nedohľadne," hovorí psychoterapeut P. Moss.
Ako dlho musí trvať psychoterapia?
V súčasnosti nejestvujú významné rozdiely medzi jednotlivými terapeutickými smermi, skôr sa ukazujú rozdiely medzi konkrétnymi terapeutmi. "Niektoré smery fungujú rýchlejšie - do 12 stretnutí napríklad kognitívno-behaviorálna terapia, avšak dĺžka pretrvávania efektu môže byť kratšia. Iné terapie sú dlhodobé, pri klasickej psychoanalýze ide často o stovky hodín. Tzv. rogersovská terapia zameraná na človeka patrí k terapiám so strednou dĺžkou trvania, čo je asi 30 stretnutí. Je to veľmi individuálne. Niekto potrebuje osem sedení, niekto pätnásť a ďalší možno i 50. Terapia nemusí byť iba o problémoch, môže byť aj prostriedkom sebarozvoja," hovorí Martin Miler, klinický psychológ z Bratislavy.
Na 38. strane sa môžete otestovať, či ste zrelí na psychoterapiu.
EVA HRDINOVÁ
Kde hľadať pomoc
pre dospelých aj deti
1. Centrá poradensko-psychologických služieb
(Bezplatná psychologická pomoc vo viac ako 59 mestách Slovenska)
2. Centrá výchovnej a psychologickej prevencie, pedagogicko-psychologické poradne, diagnostické centrá, liečebno-výchovné sanatóriá
(vo všetkých väčších mestách Slovenska - bezplatná psychologická pomoc)
3. Anonymní alkoholici, Združenie pre služby anonymným alkoholikom v SR
Tel.: 02/63814361
4. Linka detskej dôvery: 0800/117878
5. Linka dôvery Nezábudka: 0850 11 10 22 (volajúci z pevnej linky platia ako za miestny hovor)
6. Linka detskej istoty pri SV Unicef: 0800/112 112
7. Denné psychiatrické sanatórium - Haanova 7, Bratislava (možno sa objednať alebo každý štvrtok odpoludnia prísť aj priamo)
8. Habio - sociálne a kultúrne centrum pre homosexuálne a bisexuálne orientovaných mladých ľudí, Pražská 11 (P.O. box 233) 810 00 Bratislava 1, Tel./Fax: 02/52492013
9. Veľký výber odborníkov na dušu ponúkajú špecializované webové stránky, na mnohých pôsobia aj virtuálni psychológovia a odpoveď možno dostať obratom.
Náš tip: www.psychologia.sk, www.uzkost.sk, www.24help.cz, www.vodopad.cz, www.psychoterapia.sk, ww.poradna.web3.cz, www.academica.cz, www.cspap.cz
Ako sa dostať k psychoterapeutovi
Rozhodli ste sa riešiť svoj problém s odborníkom. Ako sa k nemu dostať?
1. Psychologické vyšetrenie vám môže odporučiť váš obvodný lekár. Vtedy je zaradenie do prípadnej psychoterapie bezplatné. Veľmi veľká časť ľudí však túto cestu odmieta.
2. Možno zájsť rovno za psychiatrom, bez odporúčania obvodného lekára. Lekár zváži, či váš problém vyžaduje aj psychoterapiu, aj v tomto prípade psychoterapiu hradí zdravotná poisťovňa, avšak počet sedení je limitovaný.
3. Môžete sa obrátiť na Centrá poradensko-psychologických služieb, ktoré sú v 59 mestách na Slovensku, ponúkajú tiež bezplatnú pomoc.
4. Môžete si vybrať aj v Zlatých stránkach služby neštátnych psychológov a psychoterapeutov. U tých sa však za pomoc platí. Ceny sú skutočne rôzne a treba si vyberať nanajvýš pozorne.
5. Za často najlepší spôsob hľadania považujú niektorí psychoterapeuti pozitívnu skúsenosť. Ak je klient spokojný, odporučí jeho služby známym.
6. Ideálne je vybrať si zo Zoznamu psychoterapeutov, ktorí sú členmi Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti. Zoznam je verejný, nájdete ho na www.psychoterapia.sk.
8. Pri akútnych stavoch existujú rôzne krízové centrá a telefonické linky.
Čo stojí sedenie u psychoterapeuta
Suma, ktorú zaplatíte za hodinu psychoterapie, môže byť rôzna. V drvivej väčšine súkromných ordinácií sa pohybuje od 300 do 500 korún, avšak v niektorých prípadoch môže byť dvojnásobná aj trojnásobná.
K tomu treba pripočítať cenu za vstupné kompletné psychologické vyšetrenie. To sa v súkromných centrách pohybuje od 800 do takmer 4000 korún.
* párová terapia (za každého partnera) - 100 minút od 350 korún
* nácvik relaxácie: 25 minút od 190 korún
* zaplatiť treba aj za sedenie, na ktoré sa klient nedostaví
* niektorí psychoterapeuti takmer na minútu dodržiavajú ukončenie sedenia po dohodnutých 50 či 60 minútach, niektorí sedenia predĺžia a nepýtajú peniaze navyše.
* niektorí dávajú zľavu deťom, študentom, dôchodcom, ženám na materskej dovolenke.