Stáva sa, že vzťahy v rodine sa z rôznych príčin narušia tak, že napätá atmosféra ničí celú rodinu. Trpia všetci: deti, manželka, manžel. Každá vyslovená veta sa považuje za útok proti druhému, zdá sa, že niet východiska ani toho, kto by dokázal rozťať bludný kruh. Nechcete rozbiť rodinu, ale ako ju zachrániť? Psychologička PhDr. MÁRIA SOPKOVÁ z Banskej Bystrice, ktorá sa zaoberá aj systematickou rodinnou terapiou, tvrdí, že je to možné.
Ako môže rodinná terapia vyliečiť rodinu?
"Ak niekto z rodiny pociťuje veľký problém, je užitočné hovoriť so všetkými členmi rodiny, ktorí si o túto osobu robia starosti alebo sú mu blízki. So všetkými týmito ľuďmi uvažujeme spolu, čo by mohli urobiť, aby našli spoločné riešenie. Rodinná terapia môže byť dohodnutá s celou rodinou alebo len s jej časťou."
Vyhľadať takúto pomoc chce odvahu. Nájdu sa vôbec rodiny, ktoré sa vydajú za psychoterapeutom celé?
"Áno, je to problém, zriedka sa stáva sa, že pracujem s dvoma alebo aj všetkými členmi rodiny, ešte to nie je v povedomí ľudí také zabehnuté, ako by sa žiadalo. Ľudia majú aj v rámci rodiny veľké zábrany, problémy s komunikáciou medzi sebou."
Ako to teda robíte?
"Zvyčajne robím rodinnú terapiu najprv s jedným členom rodiny, je to založené na predpoklade, že ak sa začne meniť jeden člen rodiny, začne sa meniť celá rodina, atmosféra v nej. Pri takejto individuálnej terapii sa zameriavame na to, že práve ten člen rodiny, ktorý vyhľadá pomoc, cíti potrebu niečo zmeniť. Väčšinou za nami príde ten, ktorý to najviac potrebuje, ktorý to najintenzívnejšie prežíva, a chce to riešiť. Nemôžeme očakávať, že zmení ostatných členov rodiny, ale ak začne pracovať na sebe, pomôže vlastne aj ostatným členom rodiny, aby niečo so sebou začali robiť. Aj terapia jednotlivca dokáže zmeniť atmosféru celej rodiny. N iekedy stačí zopár sedení, niekedy sú však potrebné celé roky."
(uj)