Dokazujú to výsledky prieskumov Floraporadní na celom Slovensku. Ich zdravotný stav však tomu vôbec nezodpovedá. Na základe zistení odborného tímu lekárov, ktorí dotazníkovou formou zisťovali návyky mužov a žien na celom Slovensku a ich zdravotný stav, má nadváhu až 70 percent mužov a 60 percent žien. Takmer 60 percent obyvateľov má zvýšenú hladinu cholesterolu. Vysokým krvným tlakom trpí podľa prieskumu 53 percent mužov a 40 percent žien. V mnohom za to môže aj fakt, ako sa stravujú.
Ako jedia a žijú naši muži:
* 50 percent mužov takmer vôbec necvičí
* 70 percent mužov je v pásme obezity
* častejšie ako ženy jedia mäso, najmä bravčové
* údeniny si kladú na tanier niekoľkonásobne častejšie ako ženy
* radšej a častejšie jedia maslo a masť ako rastlinné tuky
* ich strava je bohatšia na tuk a cholesterol, jedia menej ovocia a zeleniny
* častejšie využívajú služby rýchleho občerstvenia
* častejšie pijú alkohol a sladké nealko nápoje.
Ako jedia a žijú naše ženy:
* až 60 percent žien takmer vôbec necvičí
* 43 percent je v pásme obezity
* stravujú sa však zdravšie ako muži
* z mäsa uprednostňujú hydinu, najmä mladšie ženy
* jedia radšej syry ako údeniny
* rastlinné tuky uprednostňujú pred maslom
* častejšie a viac jedia ovocie a zeleninu
* jedia častejšie cukrovinky a sladkosti ako muži
Anketa
Správajú sa novinári podľa toho, čo radia čitateľom?
Redaktori píšuci o zdraví a životnom štýle celé roky hustia do ľudí, aby zdravo žili, chodili na preventívne prehliadky a športovali. Dodržiavajú to, čo radia druhým?
JOZEFÍNA KAŠŠOVÁ, zástupkyňa šéfredaktorky časopisu Zdravie: "Po rokoch písania o zdraví sa na mňa čosi nalepilo. Asi najviac som sa polepšila v pitnom režime, pijem oveľa viac ako kedysi a najviac čistú minerálku, nie sladené nápoje. Odmalička mám silnú závislosť od mlieka, v jeho spotrebe vysoko prekračujem slovenský priemer. Naučila som sa piť nízkotučné a napríklad cez víkend vypijem v pohode aj dva litre za deň. Zapíjam ním všetko, musím ho mať každý deň a k tomu aj jogurty, mám rada tie smotanové, nízkotučné mi nechutia. Určite nad priemer patrím aj v spotrebe zeleniny a ovocia. Večer mi nerobí problém zjesť aj kilo jabĺk. Hoci som nikdy v živote nedržala diétu, vzala som si k srdcu odporúčania lekárov - večerať len málo a skôr to ovocie. Neporiadna som na chrbát, bolieva ma a hoci som bola u odborníčky, ktorá mi poradila cviky, odhodlanie cvičiť mi vydržalo len krátko. Na preventívnej prehliadke som bola vlani, krátko po tom, ako som o ich dôležitosti písala. Moja praktická lekárka ma potešila, že mám výborné výsledky. Pravidelne chodím k ženskému lekárovi a k zubárovi. Rešpektujem rady o otužovaní. Vždy po osprchovaní vystrieda tri razy studenú a tri razy vlažnú vodu a je to naozaj dobré. Nebolievajú ma nohy a lepšie odolávam aj prechladnutiam alebo chrípke."
TÁŇA NITKOVÁ, šéfredaktorka časopisu Harmonia: "Neviem, či žijem zdravo, ale snažím sa. Už len preto, že mi záleží na tom, ako vyzerám a tiež preto, že vďaka povolaniu mám dlhodobé problémy s chrbticou. Strážim si všetky preventívne prehliadky, ktoré sa ma týkajú ako ženy. Raz za rok absolvujem klasickú internú prehliadku. Vzhľadom na opakujúce sa problémy s chrbticou, musím často navštevovať rehabilitačné centrum. V lete som sa v rámci liečebnej rehabilitácie 'zoznámila' s cvičením pilates. Mesiac poctivo cvičím každé ráno celý začiatočnícky program a dnes už môžem povedať, že mi to pomáha. Za celý mesiac ma ani raz výraznejšie 'neseklo', a tak mám priam úžasný pocit. Okrem toho žijem v značnom strese, preto sa snažím dodržiavať aj duševnú hygienu - naučila som sa relaxačné cvičenie a veľmi mi to pomáha. Keď relaxáciu pár dní vynechám, môj organizmus mi to dá veľmi výrazne pocítiť. A strava? Úprimne - celý život som si kvôli športu musela strážiť hmotnosť a postavu. Som zvyknutá, že si kontrolujem hmotnosť, ale už nemám tú pevnú vôľu ako kedysi. Jem všetko, a verím, že aj s mierou."
MILICA ŠARMÍROVÁ, redaktorka Zdravotníckych novín: "Snažím sa stravovať nie prehnane 'zdravo'. Myslím, že extrémy nie sú najlepšie. Rozhodne dávam prednosť zelenine, ovociu, chudému mäsku, a to nie často, ale tri, štyri razy do týždňa. Ak sa ocitnem v prostredí, kde je každý deň mäso, nevyhovuje mi to. Moje prehrešky? Stravujem sa, ako je to zvykom pri mojom povolaní, dosť nepravidelne. Takže obed o štvrtej popoludní nie je výnimkou. Večer si zvyknem dať sladkosti, čokoládu, keksík, bonbóny. Snažím sa odbúravať stres pohybom - výlety do prírody, a športom - bicykel, lyžovanie, plávanie, občas tenis. Príroda na mňa pôsobí ako požierač napätia a stresu. Pravidelné preventívne prehliadky? Niektoré druhy od určitého veku áno. Predtým som tomu nevenovala pozornosť. Myslím, že aj v tomto treba mať správnu mieru, netreba na to kašľať, ale ani to preháňať." (uj)
OTESTUJTE SA: Ste zrelí na psychoterapiu?Akí ste, ako sa cítite? Označte jedno z písmen, ktoré sa pre vaše nálady, pocity, stavy najviac hodí.
* Vaša nálada
A. Je krátkodobo zhoršená, ste rozladený, v nepohode.
B. Je dlhodobo sklesnutá, smutná, prípadne sa smútok strieda so záchvatmi zlosti.
C. Máte depresiu, ktorú prežívate ako zavalenie kameňom. Depresívne nálady sa môžu striedať s neprirodzene vysokou aktivitou, počas ktorej množstvo vecí začnete a žiadnu poriadne nedokončíte.
* Schopnosť pracovať a odpočívať
A. Schopnosť pracovať je v podstate nezhoršená, máte nanajvýš krátke výpadky. Odpočinok je pasívny, obmedzili ste svoje záujmy.
B. Často sa necháte vypísať pre banálne ochorenia. Máte vyššiu spotrebu liekov proti bolesti, proti nespavosti, na upokojenie. Strata doterajších záujmov.
C. Nie ste schopný sústavne pracovať, prípadne vám priznali invalidný dôchodok.
* Miera úzkosti
A . Máte zvýšenú citlivosť na niektoré podnety, snažíte sa však spracovať nepriaznivo pôsobiace vplyvy; vaša schopnosť učiť sa nové stratégie sa mierne zvyšuje alebo zostáva neovplyvnená.
Telesné príznaky: krátkodobo sa môže vyskytovať nespavosť, nevoľnosť, bolesti hlavy, trasenie, svalové napätie a podobne.
B. Máte zhoršenú schopnosť vnímania, sústredenosť na detaily, vaša pozornosť prilipne na jednej veci alebo preskakuje z jednej na druhú. Máte zhoršenú schopnosť učiť sa nevyskúšané či neznáme postupy.
Telesné príznaky: stávajú sa chronickými, obťažujú vás, bojíte sa, že vás niečo začne bolieť, aj keď vás žiadne zdravotné problémy práve nesužujú.
C. Nie ste schopný vnímať, zažívate panické stavy, útek do vnútorného sveta. Vaše pocity a prežívanie sú pre ostatných ľudí nezrozumiteľné, aj keď sa im snažíte niečo povedať.
* Vzťahy k ľuďom
A. Konfliktné, ale s perspektívou zmierenia. Obmedzené, ale s perspektívou obnovy.
B. Dlhodobá závislosť alebo nepriateľstvo, alebo kombinácia oboch, charakteristická pre vzťahy k najbližším ľuďom. Voči ostatným ľuďom prevláda tendencia dlhodobo obmedzovať kontakty.
C. Ste úplne izolovaný.
* Životospráva
A . Bez veľkých zmien.
B . Zmena v zmysle dlhodobého prejedania, zvýšené fajčenie, pitie alkoholu, užívanie povzbuzujúcich drog.
C. Zanedbávanie telesných potrieb, zhoršená vlastná hygiena.
* Životná spokojnosť
A . Krátkodobo znížená.
B. Dlhodobo zhoršená.
C. Veľmi zlá.
* Sebahodnotenie
A . Nezmenené.
B . Máte pocity menejcennosti, považujete sa za obeť, smoliara.
C. Veľmi nízke.
* Schopnosť riešiť náročné situácie
A . Ste schopný urobiť kompromis medzi tým, čo sám chcete, a tým, čo je reálne možné. S týmto kompromisom sa neskôr uspokojíte.
B . Riešenie je skôr symbolické. Príznaky poruchy duševného zdravia sa mimovoľne stávajú tiež riešením, poskytujú vám alibi na to, že sa vám nepodarilo záležitosť vyriešiť naozaj.
C. Jediným dostupným riešením je únik od skutočného sveta.
Výsledok:
Ak ste väčšinou volili variant B, ste zrelí na psychoterapiu.
* Písmeno A označuje tie vnútorné stavy či vzťahy k ľuďom, ktoré majú nádej na spontánnu úpravu, netreba vyhľadať psychológa či psychiatra.
* Písmeno B označuje tie stavy, ktoré by sa mali liečiť odborne a psychoterapia je tu veľmi nádejný postup.
* Písmeno C označuje väčšinou poruchy, pri ktorých psychoterapia môže byť dobrou metótou liečby, avšak nie jedinou.
(zdroj: www.help24.cz)
Bylinky známe i neznáme
Ligurček pre chuť aj pre zdravie
Poznáte ligurček? Ak si pridávate do každej polievky maggi alebo vegetu, potom ho určite poznáte.
Dobré je však mať túto bylinku v čerstvom stave, vtedy je chuť a vôňa každého jedla ešte lepšia. Ligurček si môžeme vysadiť aj na balkóne, je to trvácna rastlina. Ak ju máme v záhradke, narastie až do dvojmetrovej výšky.
Všetky časti ligurčeka majú typickú, spočiatku sladkú, neskôr horko aromatickú vôňu i chuť.
Na čo všetko ho môžeme použiť:
* Čerstvé alebo sušené listy i koreň pridávame do mäsového vývaru, k dusenému mäsu, syru.
* Čerstvým listom koreníme omáčky, šaláty, polievky, zeleninové jedlá, hydinu a ryby. Pridávame ho i do masla a bryndze.
* Čaj z ligurčeka má vynikajúcu pikantnú chuť.
* Semená môžeme vylúhovať v alkohole, osladíme cukrom, pridávame do likérov, rozdrvené do chleba a pečiva.
Liečivé účinky:
* má vysoký obsah vitamínov
* odvar sa používa ako diuretikum na odvodnenie a vylučovanie škodlivých látok z tela
* zlepšuje obeh krvi
* pôsobí dehydratačne, podporuje uvoľňovanie vody z organizmu
* má odhlieňovacie účinky
* posilňuje organizmus, najmä nervovú a svalovú sústavu, zlepšuje činnosť srdca
* pôsobí tiež ako mierne afrodiziakum
Pozor: Nesmie sa používať v tehotenstve a pri obličkových ťažkostiach.