Bratislava 27. septembra (TASR) - Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenie u žien na Slovensku. Odhaduje sa, že päť až desať percent všetkých prípadov je dedične podmienených a často sa u postihnutých vyskytujú aj ďalšie formy nádorových ochorení, predovšetkým rakovina vaječníkov.
Pri príležitosti verejnej zbierky na diagnostický prístroj Wave System, ktorá sa dnes začína v Bratislave, to uviedla prezidentka nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.
Tieto ochorenia sú vyvolané dedičnými zmenami na úrovni DNA, ktoré sa dajú molekulárne-genetickými technikami, respektíve vysokocitlivými prístrojmi včas zistiť. Následným chirurgickým zákrokom možno väčšinu prípadov zabrániť vzniku nádoru, konštatovala. Jedným z najvyužívanejších prístrojov na detekciu týchto zmien práve je prístroj Wave System - detektor DNA zmien, ktorým možno zistiť až na 100 percent akúkoľvek zmenu v sledovanom úseku DNA, vysvetlila Klobušická. Na Slovensku zatiaľ takýto prístroj nie je v prevádzke.
Skríning zmien sa u rizikových osôb robí v súčasnosti veľmi prácne a jeho úspešnosť je maximálne 80 percent. To znamená, že u dvoch osôb z desiatich sa nedá včas zmena odhaliť a pacientovi pomôcť. Získaním prístroja Wave System by bolo možné začať celoplošne včasnú diagnostiku dedičnej formy rakoviny prsníkov a vaječníkov, na ktorú veľa žien na Slovensku netrpezlivo a s nádejou čaká, zdôraznila prezidentka nadácie.
Štatistiky uvádzajú, že celoživotné riziko vývoja karcinómu prsníka pre ženy v bežnej populácii je približne 10 percent, zatiaľ čo u žien s mutáciou v génoch sa zvyšuje až na 85 percent a karcinómy sa objavujú o 10 a viac rokov skôr.