Viedeň 30. septembra (TASR) - Prevencia AIDS, ktorá sa v Rakúsku už dlhšiu dobu propaguje prostredníctvom profesionálnych poradní a médií, sa približne ...
Viedeň 30. septembra (TASR) - Prevencia AIDS, ktorá sa v Rakúsku už dlhšiu dobu propaguje prostredníctvom profesionálnych poradní a médií, sa približne 60 kilometrov od Viedne nachádza takpovediac v ére stredoveku. Návšteva v Bratislave predostrela rakúskym novinárom a odborníkom v stredu viaceré deficity vo veci HIV, píše rakúska agentúra APA.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Podľa slov jedného zo sociálnych pracovníkov, pohybujúceho sa medzi infikovanými osobami, sa tento problém - aj kvôli prekvitajúcej sexuálnej turistike z Rakúska, stáva čoraz naliehavejší aj pre alpskú republiku.
Tmavá pivnica s pestrými, vlastnoručne pomaľovanými stenami, vyradený nábytok jedovatej zelenej farby a silné neónové osvetlenie pripomínajú starú práčovňu, ktorú si mladí ľudia prerobili na istý druh mládežníckeho klubu. Ide však o jedno z neštátnych stredísk na pomoc ľuďom s AIDS v Bratislave, pracujúce pod názvom Odyseus.
Šesť slabo platených sociálnych pracovníkov, zamestnaných v hlavom pracovnom pomere, sa tu pokúša objasňovať mládeži, osobám živiacim sa prostitúciou a drogovo závislým problematiku šírenia vírusu HIV a rozdeľovať sterilné ihly a kondómy.
"AIDS je na Slovensku ešte stále tabu," hovorí Petra Hranová, pracovníčka strediska Odyseus. Podľa jej názoru je chaotická predovšetkým situácia okolo možností testovania. Anonymné, ľahko dostupné kontroly prakticky neexistujú, aj preto sa podľa prieskumov väčšina mladých testovaniu na prítomnosť vírusu HIV nepodrobuje. Sotva sa preto možno čudovať, že oficiálne štatistiky o počte infikovaných na Slovensku ležia hlboko pod európskym priemerom.
Neexistujú ani jednotné pravidlá na hradene nákladov za testy. Praktickí lekári stanovujú cenu väčšinou svojvoľne. Väzni, ktorí sa testovaniu na HIV podrobujú vo väzniciach, sa o jeho výsledku z veľkej časti nikdy nedozvedia, informuje Hranová. Z tohto dôvodu by mali po opustení nápravnovýchovného zariadenia vyhľadať poradňu, odkiaľ ich pošlú na anonymné bezplatné testy do národného referenčného centra v Bratislave.
Problematika AIDS sa z povedomia verejnosti vytráca predovšetkým kvôli jednostrannému spravodajstvu médií a presúva sa na plecia rizikových skupín.
Aj po približne 20 rokoch - prvý prípad AIDS diagnostikovali v SR v roku 1985 - vládne na Slovensku ešte stále veľká stigmatizácia a izolácia infikovaných zo strany ostatného obyvateľstva. Neštátne zariadenia ako Odyseus sa pokúšajú pôsobiť proti tomuto trendu a zapájať postihnutých späť do spoločenského života, zaobstarať im zamestnanie a uchrániť ich tak pred hroziacou biedou.
Zo strany štátu však dostávajú tieto strediská len malú, prípadne sporadickú podporu. Podporné prostriedky do mimovládnych organizácií prichádzajú v nepravidelných intervaloch a vo výške, ktorú možno len ťažko odhadnúť vopred. Táto skutočnosť prispieva k tomu, že situácia v tejto oblasti je nestabilná a nevypočítateľná. K jej zlepšeniu by mal pomôcť podporný program EÚ Kompetenčná sieť HIV/AIDS Viedeň-Bratislava, v rámci ktorého by sa poradenské centrá pre AIDS na Slovensku a v Rakúsku mali spojiť do jednotnej siete a tak odstrániť existujúce rozdiely.