BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Týždeň duševného zdravia si slovenská verejnosť pripomína od dnes až do nedele. Akciu vyhlásila Liga za duševné zdravie spolu s občianskym združením Otvorme dvere, otvorme srdcia pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia. Ten vyhlásila Svetová federácia duševného zdravia na 10. október (nedeľa). Tiež má pripomenúť, že práve duša robí človeka výnimočným, ale aj zraniteľným. Symbolom Týždňa duševného zdravia, ľudskej duše je nezábudka. Modrá nezábudka sa podľa psychiatra Petra Breiera z Ligy za duševné zdravie objaví od štvrtka do nedele vo viacerých mestách Slovenska. Tí, ktorí si ju kúpia, prispejú na činnosť ligy, ktorá pomáha duševne chorým. Zároveň s nezábudkou ich dobrovoľníci ligy môžu informovať o duševnom zdraví človeka, ktoré je rovnako dôležité ako zdravie tela. Súčasťou kampane sú billboardy, dva televízne a rozhlasové spoty, rovnako ako aj filmy, diskusie s odborníkmi na rôzne témy, týkajúce sa duševného zdravia a 200 billboardov s témou predaja nezábudiek.
Týždeň duševného zdravia pripomenú viaceré osvetové aktivity. Vo štvrtok sa otvorí v sídle ligy na Ševčenkovej ulici 21 v bratislavskej Petržalke nová galéria Nezábudka. Na prvej výstave sa predstavia najlepšie práce z výtvarnej súťaže pacientov psychiatrických kliník, ktorá bola súčasťou trienále Insita. Výstavu psychiatrických pacientov v sobotu sprístupní aj Galéria insitného umenia SNG v Schaumarovom mlyne v Pezinku. Medzi podujatiami Týždňa duševného zdravia je aj piatkový koncert v Klariskách. Na koncerte odovzdajú zástupcovia organizátorov dve plastiky známych výtvarníkov – cenu Ligy za duševné zdravie pre jednotlivca alebo organizáciu za najvýznamnejší prínos pre duševné zdravie a cenu pre médiá za korektné a objektívne informovanie verejnosti o problematike duševného zdravia.
Duševné ochorenia sú stále pre väčšinu ľudí veľkou neznámou a tabu, o ktorom sa nehovorí. Nedostatok informácií a predsudky však psychicky chorým ich utrpenie predlžujú. Liga za duševné zdravie pripomína, že duševne chorí si často siahajú na život, pre predsudky sa boja navštíviť odborníka a častejšie trpia aj inými telesnými ochoreniami. Ich priemerná dĺžka života je preto v porovnaní s priemerom zdravej populácie o 10 až 20 rokov kratšia. Duševné ochorenia sú treťou najčastejšou príčinou invalidity a z celosvetového hľadiska je medzi 10 ochoreniami, ktoré sú pre spoločnosť najzaťažujúcejšie, 5 duševných. Liga za duševné zdravie zároveň pripomína, že na Slovensku navštívi psychiatra ročne takmer štvrť milióna ľudí. Zo strachu zo zosmiešňovania a diskriminácie sa však neodvážia vystúpiť na verejnosti a žiadať zlepšenie starostlivosti.
Informácie o aktivitách Ligy ponúka internetová adresa http://www.dusevnezdravie.sk.