
KRESBA – AUTOR
Korene sa rozširujú a predlžujú každoročne rovnako, ako rastie koruna stromu a zaberajú širší priemer než koruna. Keďže vlásočnice sťahujú z pôdy roztoky nerastných živín, treba pôdu obrábať, zalievať a hnojiť v tejto zóne. Hrubé korene v blízkosti kmeňa neprijímajú živiny, je zbytočné ich tam hnojiť.
Roztoky živín putujú z koreňov do listov na asimiláciu a tvorbu živín, zvyšok živín sa uloží v pletivách, najmä koreňoch. Tento proces sa začína po vegetačnom odpočinku vo februári a v marci, to je vhodný čas na sadenie ovocných stromov, ich štepenie a rez.
Pri sadení musíme dbať na dobrý stav koreňovej sústavy stromčeka. Treba ju chrániť najmä pred obschnutím až do čo najskoršieho presadenia. Pred sadením skrátime celú koreňovú sústavu rezom a strihaním.
Keby ostal koreň poškodený, nepokračoval by v raste (obrázok A). Najlepšie je hrubšie časti rezať ostrým nožom, najmenej poškodíme tkanivo a najrýchlejšie sa spamätá (obrázok B). Z rastového pletiva, kambia, sa vytvorí po obvode rezu zával a z neho štetka nových koreňov (obrázok C). Najlepšia na presadenie je kyprá, ľahká a pritom úrodná pôda bez čerstvého priemyselného hnojiva, ktoré môže poškodiť tvorbu kôry.
Najlepšie rastie kolový koreň stromčeka zo semienka (D). Má veľkú priebojnosť, rastie hlboko a tvorí početné bočné korene. Takáto koreňová sústava dobre využíva živiny, netrpí suchom a mrazom, nezraníme ju rezom.
ŠTEFAN CHLEBÍK