
kresba – AUTOR
Plymutky pásikavé vyšľachtili v americkom meste Plymouth okolo roku 1860. Na vzniku tohto plemena sa podieľali najmä plemená dominikániek, kočiniek a brahmaniek. V Európe sa po roku 1880 rozšírili len v Anglicku a Nemecku. Plymutky sú sliepky s typickou kresbou peria, pokojnou povahou, dobrou úžitkovosťou, a najviac sú cenené za minimálne výkyvy v znáške v závislosti od ročného obdobia. Je to plemeno do drobnochovov, aj keď má všetky predpoklady pôsobiť v intenzívnych podmienkach.
Ich znáška sa pohybuje okolo 200 kusov vajec v svetlohnedej škrupine. Krížence, z ktorých jeden rodič je plymut, spĺňajú všetky požiadavky kladené na výkrmové kurčatá, teda optimálny kompromis konverzie krmiva, rýchlosti rastu a kvality mäsa. Dospelé jedince majú jednoduchý, vzpriamený a stredne vysoký hrebeň, červené laloky, vysoké žlté beháky a zavretý chvost so širokými krátkymi kosierikmi. Telo má obdĺžnikovitý tvar so širokou, hlbokou a zaguľatenou prsnou časťou. Aj keď je podsada peria modrošedá, celková kresba krycieho peria je svetlošedá až namodralá a v pravidelných pásikoch sa strieda s bielou. Sliepky sa líšia od kohútov, sú o niečo tmavšie so širšími pásikmi.
V polovici minulého storočia sa doviezli aj na Slovensko zvlášť vyšľachtené línie plymutky pásikavej s pomenovaním amroks. V názve písmená „am“ napovedajú, že plemeno vzniklo v Amerike a slovo roks znamená skaly. Šľachtitelia pomenovaním chceli upozorniť na mohutnosť a otužilosť týchto sliepok. V súčasnosti sú rozšírené dva typy – jedny s hrubou kresbou peria, ktoré znášajú veľké vajcia, ale v nepravidelných intervaloch, druhý typ s jemnejším perím znáša menšie vajcia, ale vo väčšom množstve. Čiastočnou nevýhodou je, že v druhom roku znášky sliepky zvyknú pribrať na hmotnosti, čo sa prejavuje v zníženej produkcii vaječnej hmoty. (mm)