O Freuda a jeho dielo je na Slovensku stále záujem."Citovať dnes niečo z Freuda je stále in," tvrdil na prednáške o zakladateľovi psychonalýzy mladý muž s dredami. Ležať však na pohovke a dovoliť si platiť psychoanalytické hodiny si už môže dovoliť málokto. Na obrázku je povestný Freudov gauč. FOTO - INT
Prednášková sieň rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave je preplnená. Sú tu distingvovaní starší páni v oblekoch a paličkami, ženy v kostýmoch a klobúčikoch, mladí ľudia v texaskách, s vrkôčikmi, dredmi účesmi. Tí, ktorí nenájdu voľné miesto, si sadajú na zem. Docent Krankus tu má prednášku o Freudovom diele, konkrétne O psychopatológii každodenného života, ktorú preložil.
Je to súčasne stretnutie krúžku záujemcov o psychoanalýzu, ktorý na Slovensku funguje už niekoľko rokov. Freudova Psychopatológia každodenného života sa beznádejne vypredala za niekoľko dní, v žiadnom z kníhkupectiev ju nenájdete.
Nie je to na posmech
"Záujem o psychoanalýzu je na Slovensku stále veľký," hovorí detská psychiatrička MUDr. Darina Štúrová. Zatiaľ čo v Čechách pôsobí niekoľko psychoanalytikov, ona je na Slovensku jediná. Vyškolenie v psychoanalýze predpokladá nesmierne drahý špecifický výcvik, ktorý obnáša stovky a stovky hodín.
"Hoci záujem medzi klietmi je, málokto si ju môže dovoliť z časového aj finančného hľadiska. Na rozdiel od bežnej psychoterapie sa vyžadujú minimálne tri sedenia týždenne a cena je omnoho vyššia." Za bežné psychoterapeutické sedenie zaplatíte okolo 400 korún, psychoanalytické ležanie na pohovke vyjde asi na dvojnásobok.
"Mnohí si dnes robia z psychoanalýzy posmech, ale faktom zostáva, že každá psychoterapia z nej vychádza a čerpá. Psychoanalýza má dodnes aj obrovský kultúrny význam, priniesla nové pohľady do filozofie, kultúry, estetiky," hovorí Darina Štúrová.
Prečo ste prišli?
Asi päťdesiatnička, žena v čiernych šatách hovorí o svojom žiali. "Zomrel mi manžel a ja sa niekoľko rokov neviem z toho spamätať. Nedokážem si to sama odsmútiť. Viem, že vo mne zostalo niečo ťaživé, hromadí sa to a ja nedokážem normálne žiť. Chcem tu niekoho požiadať o pomoc."
Milan, 19-ročný študent herectva: "Čítal som všetky Freudove diela, ktoré boli preložené do češtiny a slovenčiny. Fascinuje ma tá schopnosť psychoanalytika viesť človeka do jeho nevedomia. On ho vlastne pozýva nazrieť do tej trinástej komnaty, kde je všeličo, čo ani netuší. Chcel by som to využiť pri svojom povolaní."
Pani Mariana, 50-ročná: "My, ľudia sme nesmierne zložití a veľmi poruchoví. Všetci sme občas tak trocha nenormálni. Odlíšiť, čo je normalita a čo už odchýlka, je podľa odborníkov veľmi ťažké. Preto sa zaujímam o tieto veci." (uj)