Paríž 9. októbra (TASR) Väčšina ľudstva žije od konca roka 2003 v krajinách, kde pôrodnosť je pod úrovňou 2,1 dieťaťa na ženu, čo je historický prah, uviedol Francúzsky národný ústav demografických štúdií (INED) vo svojom októbrovom bulletine Obyvateľstvo a spoločnosť.
Od konca roku 2003 väčšina ľudí žije v štátoch, alebo v regiónoch sveta, kde pôrodnosť je v priemere pod 2,1 dieťaťa na ženu, čo je úroveň, umožňujúca len vystriedanie generácie, citovala agentúra AFP zo štúdie demografov Gillesa Pinsona z INED a Chrisa Wilsona z Ústavu Maxa Plancka pre demografický výskum v nemeckom Rostocku.
Pokles pôrodnosti sa už netýka len rozvinutých štátov, konštatuje sa v štúdii. Aj rozvojové krajiny, ako napríklad Brazília (kde je pôrodnosť 2,01 dieťaťa na ženu), Libanon (1,98 dieťaťa), Thajsko (1,91) a Tunisko (1,90 dieťaťa), patria medzi štáty s nízkou pôrodnosťou.
Táto osobitosť sa vzťahuje aj na Čínu, ktorá predstavuje 21 percent obyvateľstva sveta, i na Indiu predstavujúcu 17 percent obyvateľstva sveta. Len niekoľko vnútroštátnych čínskych provincií zaznamenáva pôrodnosť vyššiu ako je len vystriedanie generácie, teda 2,1 dieťaťa na ženu, uvádza sa v štúdii.
Aj v Indii, v niekoľkých štátoch s celkovým počtom obyvateľstva 200 miliónov ľudí, je pôrodnosť nižšia ako 2,1 dieťaťa na ženu. Inou osobitosťou je fakt, že existuje aj veľká rozdielnosť v pôrodnosti v rozvojových štátoch. Takmer 20 percent ľudstva žije v oblastiach, kde je pôrodnosť vyššia v priemere ako štyri deti a viac na ženu. Podľa INED sú dve oblasti s vysokým prirodzeným prírastkom: prvá sa tiahne od Afganistanu cez Pakistan až po severnú časť Indie, druhá pokrýva Arabský polostrov a subsaharskú Afriku. Pôrodnosť vo svete sa za 50 rokov znížila z 5,4 dieťaťa na 2,1 dieťaťa na ženu, pripomenul INED.
INED v závere zdôraznil, že pokles pôrodnosti nastal oveľa rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný indikátor rozvoja, napríklad nárast príjmov a vzdelanosti, čím sa zvyčajne vývoj vysvetľuje.