SME

Ako sa žije dospelým ľuďom, ktorí sa zajakávajú

Koktavosťou alebo balbutizmom trpí okolo štyroch percent populácie, väčšinou muži. Koktal Isaac Newton, Charles Darwin, Winston Churchill, Marilyn Monroe aj herec Milan Mikulčík. Tento handicap však dokázali silnou vôľou premôcť. Nezabránil im ani v ...

Koktaví alebo balbutici majú šancu, že po vhodne zvolenej a opakovanej terapii dokážu plynulo hovoriť. Niekomu to trvá dlhšie, niekomu kratšie.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV

Koktavosťou alebo balbutizmom trpí okolo štyroch percent populácie, väčšinou muži. Koktal Isaac Newton, Charles Darwin, Winston Churchill, Marilyn Monroe aj herec Milan Mikulčík. Tento handicap však dokázali silnou vôľou premôcť. Nezabránil im ani v tom, aby sa stali úspešnými a slávnymi vo svojom odbore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedúci vydania v známom slovenskom denníku, ktorý sa zajakával, sa po niekoľkých rokoch prepracoval až do najväčšej komerčnej českej televízie, kde neskôr už ako autor kontroverznej knihy o Havlovi odpovedal na paľbu otázok divákov v priamom prenose. Plynule a bez zakoktania. Nik by netušil, že tento človek mal pred časom taký veľký handicap.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa žije s dospelým balbutikom?

Na prvý pohľad sa zdá, že koktaví dospelí takmer neexistujú. Oni však žijú medzi nami, niektorí sa skôr skrývajú. Málokto tuší, ako sa im žije, ako im je, keď niekto ohľaduplne za nich dokončuje myšlienku alebo vetu, ktorú nie sú schopní dopovedať.

Vziať si niekoho, kto koktá, je veľmi ťažké. Prináša dokonca aj otázku - mať či nemať dieťa s balbutikom? Strach, že by neboli schopní deťom čítať rozprávky, učiť ich riekanky, či nebodaj zavolať rýchlu lekársku pomoc, paralyzuje manželské páry balbutikov tak, že váhajú, až odmietajú mať deti.

"Koktavosť opanovala môj život. A to napriek tomu, že nekoktám, ani nemám dieťa, ktoré koktá. O koktavosti som vedela len z vtipov, nemala som žiadnu predstavu o chronickej koktavosti, ani o tom, čo s ňou súvisí," hovorí Mária, ktorá sa rozhodla pre život s balbutikom. Nie je ľahký.

SkryťVypnúť reklamu

Jej manžel, vedecký pracovník, vlastne žije len vo svojej pracovni, kde píše. "Nechodíme takmer nikam, ani domov nikoho nepozývame. Ak máme náhodou na návšteve viac ľudí, manžel okamžite mizne v kúpeľni. Je múdry a vzdelaný, a pritom sú chvíle, keď nedokáže zo seba dostať ani svoje meno," hovorí jeho žena. Pomáha manželovi, ako sa dá. Keď zbadá, že sa dostáva do rečovej blokády, pokúša sa odvrátiť od neho pozornosť a nenásilne prinútiť ostatných, aby ho prestali počúvať. "Niekedy je to nesmierne ťažké, zložité, až ponižujúce," hovorí Mária. Niektorí, aj veľmi vzdelaní balbutici sa zmieria s tým, že sa zatvoria pred svetom a žijú s vedomím, že sa dokážu plynule dohovoriť iba s mačkou či psom.

Nikdy nedopĺňajte vety za nich

SkryťVypnúť reklamu

Dokončovanie viet môže byť pre balbutika extrémne zraňujúce, pretože môže byť povedané niečo úplne iné, ako mal hovoriaci v úmysle.

Logopédi, foniatri, špeciálni pedagógovia, psychológovia radia: nikdy nedopĺňajte slová za nich, nenapovedajte, neskáčte im do reči.

Plynulosť reči ovplyvňuje takmer všetky podstatné oblasti spolužitia.

"Životní partneri ťažkých balbutikov sú vlastne v neustálom strehu a pohotovosti zasiahnuť v okamihu, keď nastane rečová blokáda. Aj ich treba obdivovať," hovorí logopedička PhDr. Anna Lauková.

Len oni vedia, aké je bolestné prežívať, keď partner nie je zrazu schopný dostať zo seba ani slovo, alebo keď sa k nemu ostatní správajú hrubo a cynicky dávajú najavo, nech už dokoktá, čo chce povedať.

Vhodná terapia pomáha

SkryťVypnúť reklamu

Koktaví alebo balbutici však majú šancu, že po vhodne zvolenej a opakovanej terapii dokážu plynulo hovoriť. Niekomu to trvá dlhšie, niekomu kratšie.

Spevák a džezový pianista, Američan John Larkin, ktorý sa pod umeleckým menom Scatman John preslávil predovšetkým hitom Scatman a predal na celom svete viac ako 20 miliónov platní, bojoval s koktaním do svojich 45 rokov. ,,Uvedomil som si, že koktanie, ktoré ma tak dlho prenasledovalo, bolo v skutočnosti darom," tvrdil neskôr umelec, ktorý sa stal vzorom pre mnohých postihnutých.

(uj)

Čo spôsobuje koktanie

"Koktavosť je doposiaľ nevyriešený problém. Nikto zatiaľ nebol schopný spoľahlivo určiť jej príčinu. Zrejme to nebude príčina jediná, skôr súhrn viacerých faktorov a rozhodne to nebude jednorázová záležitosť, ako to rodičia v snahe nájsť vinníka často uvádzajú," hovorí špeciálna pedagogička Anna Lauková. Takže neplatí žiadne - ten náš syn koktá, lebo sa zľakol psa alebo dostal veľký výprask.

SkryťVypnúť reklamu

O koktavosti tiež neplatí, že je to neuróza reči a koktavý človek je neurotik. Tento názor už je prekonaný. V súvislosti s koktavosťou možno hovoriť aj o preukázanej dedičnosti, vo svete sú výskumy sústredené napríklad aj na biochemické vplyvy či na úroveň elekrickej aktivity v mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 351
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 468
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 214
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 753
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 736
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 687
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu