San Francisco 6. decembra (TASR) - Americká firma Advanced Cell Technology (ACT)dosiahla podľa správ americkej tlače nový úspech v klonovaní. Po úspešných pokusoch s naklonovaním kmeňových buniek srdca a svaloviny hovädzieho dobytka sa jej podarilo vytvoriť nielen kmeňové bunky hovädzej ľadviny, ale aj samotnú funkčnú miniľadvinu.
Práve táto firma oznámila prednedávnom vyklonovanie prvého ľudského embrya na liečebné účely a vyvolala na celom svete veľmi rozdielne reakcie. Jedna z výskumných pracovníčok neskôr túto šokujúcu správu korigovala a vyhlásila, že experiment s klonovaním človeka sa nevydaril a zrejme sa nevydarí ani v budúcnosti.
Riaditeľ ACT Michael West, ktorý je dnes presvedčeným zástancom moderných biotechnológií, nestál vždy na strane vedeckého bádania. Dnes 48-ročný West sa ešte ako 20-ročný pripojil ku kresťanskej sekte, vyznávajúcej kreationizmus, myšlienkový prúd, zameraný proti Darwinovej evolučnej teórii stvorenia sveta. Členovia sekty boli zároveň proti potratom.
Štúdium Biblie prinútilo Westa, aby sa naučil po grécky a hebrejsky, kvôli protidarwinovským argumentom študoval paleontológiu a biológiu. Pobyt na univerzite priniesol úplne opačný efekt a prispel k tomu, že West sektu opustil. Zostal však verný heslu: "Nenávidím smrť."
Stredobodom jeho záujmu sa stalo pátranie po "večnej mladosti." Svoje vedomosti zužitkúval najskôr vo firme Geron, známej financovaním prelomových výskumov telomérov, častí chromozómov, zodpovedných za starnutie živých organizmov. Výskumníci tejto firmy uskutočnili aj prvú kultiváciu ľudských kmeňových buniek.
Na financovaní súčasných výskumov firmy ACT sa podiela neznámy milionár, ktorý štedro dotoval aj výskumy Geronu. Bohatý sponzor dúfa, že Westovi a jeho kolektívu sa podarí vyvinúť prípravok, predlžujúci ľudský život na rovných 200 rokov, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
jč žab