Tel Aviv 6. decembra (TASR) - Izraelský fyzik a plastický chirurg spoločne vynašli nový spôsob odbúravania tuku z bokov, stehien, či brucha, ktorý je údajne menej nebezpečný a agresívny ako bežne používaná liposukcia.
Nový spôsob odbúravania tuku sa zakladá na využití zvukových vĺn, ktorými sú bombardované a následne zničené tukové bunky. Odumreté tukové bunky si telo potom odstráni samo v priebehu dvoch týždňov od zákroku.
Otcovia novej metódy, Joram Ešel a Ami Glicksman, tvrdia, že nimi navrhnuté ultrazvukové zariadenie pracuje s frekvenciami nižšími ako ultrazvuk bežne používaný v nemocniciach. Pre ľudské ucho sú tieto frekvencie privysoké, dokonca ich nezachytia ani netopiere.
Vedci už údajne urobili niekoľko úspešných testov na prascoch. Teraz čakajú na povolenie pokusov na ľuďoch, ktoré by mali v Poľsku začať už o niekoľko mesiacov.
Každý človek sa narodí s určitým počtom tukových buniek, vysvetľuje Glicksman, plastický chirurg z Sheba Medical Centre v Tel Avive. Prírastok hmotnosti spôsobuje, že tieto bunky sa zväčšia, kým úbytok kilogramov spôsobuje ich stiahnutie. Len v prípadoch extrémnej obezity telo produkuje nové tukové bunky.
Problém väčšiny mužov a žien je, že ich telo je geneticky naprogramované na lokálne ukladanie tuku - u žien na stehná a boky, u mužov na brucho. Cvičenie neovplyvňuje úbytok hmotnosti v týchto partiách a tak sa často stáva, že ženy sú už v ostatných partiách veľmi chudé, kým začnú spaľovať tuky uložené v bokoch.
Podľa Glicksmana dokáže jeho ultrazvuková liečba zbaviť pacientov tendencie priberať len v kritických partiách - údajne aj keď opäť priberú, deformácie sa už nedostavia.
Zákrok si nevyžaduje ani celkovú anestéziu. Pacienti by mohli odísť domov hodinu po zákroku a zvyšok by bol záležitosťou ich lymfatického a imunitného systému, ktorý by postupne z tela odstránil asi pol litra odumretých tukových buniek. Liečba sa dá v prípade potreby opakovať v mesačných intervaloch.
Liposukciou sa dá počas jedného zákroku odstrániť až 2,5 litra tukových buniek, ale musí sa urobiť zárez, ktorým do tela vnikne trubička na odsávanie tuku. Navyše ňou musia pod kožou hýbať, aby sa dostala ku všetkému tuku. "Je prakticky nemožné, aby sa tým nepoškodilo krvné riečisko a nervy," varuje Glicksman. Výsledkom sú dočasné krvácania, opuchy a strata citlivosti kože v oblasti zákroku, ktorá sa musí liečiť aj niekoľko mesiacov.
Riziko komplikácií po liposukcii, ako sú infekcie, je okolo jedného percenta a dokonca hrozí aj riziko smrti - v prípade, že odsávacia trubička náhodou zasiahne pečeň, slezinu alebo črevá.
Ešel tvrdí, že jeho ultrazvuk ničí len tukové bunky a ostatné bunky zostávajú neporušené, pretože majú inú štruktúru. Selektívne pôsobenie ultrazvuku je známe už 50 rokov, dodáva. Napríklad pri operáciách mozgu sa používa ultrazvuk na "prerezanie sa" mozgom bez poškodenia tkaniva.
Aj keď sa dvojici vedcov ako prvej podarilo úspešne použiť ultrazvuk na odbúranie tuku, ešte musia dokázať, že sa pri tom nevytvárajú rakovinotvorné voľné radikály. Ich kolegovia totiž tvrdia, že čím je zákrok úspešnejší, tým je aj riskantnejší.