Kolín nad Rýnom 18. októbra (TASR) - Nemeckí vedci z univerzity v Kolíne nad Rýnom zistili, že tvar nosových dutín ovplyvňuje vnímanie pachov. Podľa Julie Ventovej z Kliniky krčného, nosového a ušného lekárstva ľudia s väčšími nosovými dutinami majú lepší čuch.
Ventová prišla na to, že nielen tvar a veľkosť vonkajšej časti nosa sa odlišujú, ale to isté platí aj o veľkosti nosových dutín. U zdravého človeka to má vplyv na kvalitu čuchového zmyslu, pretože čuchové nervy ležia v čuchovej sliznici, kde sa nachádza vyše desať miliónov čuchových buniek.
Kvalita čuchu závisí najmä od tvaru horného nosového priechodu a nosového vchodu. Ak má niekto taký tvar týchto častí nosa, že na čuchovú sliznicu prepúšťajú menej molekúl, jeho schopnosť vnímať pachy je obmedzená.
Pravá strana nosa býva citlivejšia ako ľavá. Domnienka, že to súvisí s praváctvom alebo ľaváctvom človeka, nie je podľa Ventovej správna. Výskumníčka predpokladá, že dominancia pravej strany nosa súvisí s prevahou pravej polovice mozgu, v ktorej je čuchové centrum lepšie vyvinuté.
Ventová zdôraznila, že čuch významne prispieva ku kvalite života. Človeka varuje pred konzumáciou pokazených jedál a sprostredkuje sociálne informácie. Výbežky čuchových buniek smerujú do oblastí mozgu, ktoré spájajú vône s emóciami a afektmi. Čuch navodzuje pocit atmosféry domova, ale aj nepríjemných pocitov voči iným osobám. Na výroku "nemôžem toho druhého ani cítiť" je tak kus pravdy.