Bratislava 6. decembra (TASR) - Počas preventívneho programu Dentibus Tour 2001, ktorý sa realizoval od apríla do novembra tohto roku, zubní lekári zistili, že v najlepšom stave majú chrup deti v Trnavskom kraji, kde ho potrebuje ošetriť len 17,2 percenta z nich, kým v Prešovskom kraji až 85,6 percenta.
Zároveň lekári zaznamenali, že slovenský priemer je 4,69 neošetrených kazov na mliečnych zuboch u jedného dieťaťa. Konštatovali, že chrup u detskej populácie na Slovensku sa stále zhoršuje. Potvrdili to nielen skúsenosti stomatológov, ale aj výsledky preventívneho programu Dentibus Tour 2001.
Jeho koordinátorka Renáta Józsová na dnešnej tlačovej besede v Bratislave ďalej informovala, že pojazdná ambulancia tento rok navštívila 30 základných škôl na území celého Slovenska, tri detské domovy a dva letné tábory. Dvaja zubní lekári prezreli chrup takmer 1600 deťom vo veku 6 až 8 rokov. Z nich len 41,6 percenta malo neporušený stály chrup, 3,6 percenta malo chrup ošetrený a až 54,8 percenta detí potrebovalo stomatologické ošetrenie stáleho chrupu.
Tento preventívny program sa začal v roku 1996. Odvtedy lekári skontrolovali chrup takmer 8 000 deťom zo 121 škôl. V každej navštívenej škole alebo detskom domove deti absolvovali preventívnu prehliadku. Hodinu dentálnej výchovy spojenú prvýkrát s nácvikom čistenia zubov viedli študenti odboru stomatológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Preventívny deň spestrili kvízmi a súťažami.
*za na