SME

Svet vraj čaká epidémia fraktúr

Osteoporóza dnes ohrozuje viac než tretinu populácie vo veku nad 45 rokov. Lekári na celom svete varujú, že ak nám budú tak dramaticky rednúť kosti, svet bude čoskoro musieť čeliť epidémii fraktúr. V Európskej únii sa objaví každých 30 sekúnd zlomenina .

Bojovať proti osteoporóze sa dá rôznymi zbraňami. Odborné štúdie potvrdzujú, že ženy, ktoré pravidelne cvičia alebo tancujú, strácajú omnoho menej kostnej hmoty. Anglická lekárka Joan Basseyová napríklad radí: "Keby každý denne poskočil 50 ráz za minútu alebo 20 minút mierne klusal, znížilo by sa riziko ochorenia na osteoporózu až na polovicu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Osteoporóza dnes ohrozuje viac než tretinu populácie vo veku nad 45 rokov. Lekári na celom svete varujú, že ak nám budú tak dramaticky rednúť kosti, svet bude čoskoro musieť čeliť epidémii fraktúr. V Európskej únii sa objaví každých 30 sekúnd zlomenina kosti súvisiaca s osteoporózou. Prognózy pre ľudstvo vraj vôbec nie sú optimistické.

SkryťVypnúť reklamu

Táto diagnóza totiž miluje všetky výdobytky civilizácie, raduje sa z výťahov, pohodlných áut, eskalátorov a stále nižšieho počtu krokov, ktoré denne urobíme. Ešte pred dvoma generáciami bola na Slovensku osteoporotická zlomenina vzácnosťou. V roku 1960 ich bolo desaťkrát menej, ako dnes. Úmrtia spôsobené fraktúrou stehennej kosti sú dokonca na siedmom mieste v príčinách smrti.

Profesor Juraj Payer hovorí: "Riziko zlomeniny stehenného kĺbu je u žien v priemere vyššie, než riziko rakoviny pŕs, maternice alebo vaječníkov. U mužov je riziko zlomeniny stehenného kĺbu väčšie, ako riziko rakoviny prostaty."

Zákerný vykrádač kostí

Osteoporóza nemá špecifické prejavy, preto ju volajú tichý vykrádač kostí či nemý zabijak. Prejavuje sa často len bolesťami chrbta, čo sa dnes považuje za takmer bežné. Podľa štatistík trpí touto tichou epidémiou na Slovensku asi 180-tisíc žien vo veku nad 45 rokov a ďalších 350-tisíc má zvýšené riziko tejto choroby.

SkryťVypnúť reklamu

"Ženy sú na tom omnoho horšie, príroda im jednak dala do vienka menej kostnej hmoty, jednak po menopauze vaječníky prestanú produkovať hormón estrogén, ktorý je zodpovedný za tvorbu kostnej hmoty," hovorí gynekologička Mária Ličáková. Práve gynekológovia by mali byť najčastejšie tými, ktorí pošlú ženu v kritickom veku na meranie kostnej hmoty.

V prvých piatich rokoch po menopauze môžu niektoré ženy stratiť 15 až 25 percent kostnej hmoty chrbtice.

Potom stačí veľmi málo a krehučká kosť sa môže zlomiť aj pri celkom jemnom náraze. "Ženy často netušia, že majú čosi zlomené a pri vyšetrení zistíme aj staré, zle zrastené zlomeniny," hovorí rehabilitačná sestra Pavla Májeková. Zlomeniny stavcov môže spôsobiť už relatívne malý tlak, dokonca zakašľanie, ťažký nákup alebo ak žena neprimerane priberie. Ľudia s osteoporózou si predlaktie môžu zlomiť aj obyčajným úderom do stola.

SkryťVypnúť reklamu

Zo všetkého najhoršia je však zlomenina krčka stehennej kosti. "Nemusí pritom ísť ani o krkolomný pád, stačí nevinné zakopnutie o koberec alebo prah," vraví sestra Májeková. To, čo nasleduje potom, nie je nič príjemné - operácia, zdĺhavé a zvyčajne bolestivé trénovanie chôdze, v horšom prípade francúzske barly či dokonca invalidný vozík.

Hoci osteoporóza je postrachom žien v klimaktériu, ani oveľa mladšie ženy by sa nemali tváriť, že sa ich tento problém netýka. Výsledky meraní kostnej hmoty v Banskej Bystrici, kde je jedno z osteocentier, potvrdili, že osteoporóza nie je iba chorobou vyššieho veku.

Kostná hmota ako účet v banke

Výživári tiež varovne dvíhajú prst: v strave slovenských detí je alarmujúci nedostatok vápnika. Jeho denná dávka by mala byť okolo jedného gramu, avšak väčšinou nedosahuje ani pol gramu. Základ osteoporózy totiž vzniká v ranom detstve - odborníci to prirovnávajú k účtu v banke. Prvých 30 rokov si naň vkladáte, čím viac si uložíte, tým viac môžete do konca života vyberať. Deti, ktoré nedostávajú v potrave dostatočné množstvo vápnika a sedia pri počítačoch, si v tele nevytvoria dostatočné zásoby vápnika, takže v dospelosti nemajú z čoho čerpať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 306
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 393
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 029
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 785
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 559
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 045
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu