Aj slovenské deti sa stravujú veľmi zle. Až 22 percent detí vo veku 11 až 12 rokov má vyššiu hladinu cholesterolu, ako je zdravé. Počet obéznych detí na Slovensku stúpol za posledných desať rokov až trojnásobne. Výživári tvrdia: Našim deťom čoraz viac škodí, čo jedia. "Ak môžu, vyberú si radšej hranolčeky a hamburger či iné tučné bufetové jedlá," hovorí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová. Aj životný štýl našich detí sa podľa štatistík stále viac podobá tomu dospeláckemu. Vysedávajú za počítačom a málo sa hýbu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Obézne deti majú už vo veku sedem rokov prvé príznaky artériosklerózy a cukrovky 2. typu. Americkí a talianski vedci zistili pri vyšetrení detí vo veku šesť až 14 rokov aj začínajúce vápenatenie ciev a zvýšené hodnoty inzulínu.
Vedci spolu s lekármi z nemocnice Cava de' Tirreni v talianskom Salerne vyšetrili sto obéznych detí, ktorým merali krvný tlak, odolnosť voči inzulínu a hodnoty cholesterolu. Ultrazvukovými vyšetreniami získali vedci obraz o stave detských tepien. Tieto údaje porovnali s dátami detí s normálnou hmotnosťou.
U obéznych detí zistili lekári zvýšenú inzulínovú rezistenciu, zvýšený krvný tlak a hodnoty inzulínu. Priemerný krvný tlak obéznych detí dosahoval hodnotu 120/76, pričom normál je 98/65.
Z pohľadu vedcov boli znepokojujúce výsledky ultrazvukových vyšetrení. U niektorých obéznych detí totiž zistili zhrubnutie a stuhnutie určitých artérií.
Z vyšetrení dospelých je známe, že hrubnutie tepien predchádza ich neskoršiemu zúženiu, ktoré spôsobuje koronárne cievne ochorenia a mŕtvice. Včasná regulácia hmotnosti má preto význam pre zníženie rizika cievnych ochorení a ich následkov, ako aj počtu čoraz častejších prípadov cukrovky 2. typu medzi deťmi. (tasr)