Zostať s nádchou pár dní doma je to najlepšie, čo môžete urobiť. V čakárni u lekára môžete chytiť ďalšie vírusy a lieky, ktoré vám predpíše, si môžete aj sami kúpiť v lekárni. Takéto samoliečenie sa lekárom páči, avšak nad niektorými spôsobmi varovne ...
Necítite sa dobre a nechcete ísť k lekárovi? Skôr, ako sa začnete liečiť sami, zvážte, či na to naozaj stačíte. O samoliečenie sa možno pokúšať len pri menej vážnych ochoreniach. Možností je dnes veľmi veľa, môžete siahnuť po klasickej, homeopatickej či fytoterapeutickej liečbe.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Zostať s nádchou pár dní doma je to najlepšie, čo môžete urobiť. V čakárni u lekára môžete chytiť ďalšie vírusy a lieky, ktoré vám predpíše, si môžete aj sami kúpiť v lekárni. Takéto samoliečenie sa lekárom páči, avšak nad niektorými spôsobmi varovne dvíhajú prst. Podľa toho, čo sa na potenciálnych pacientov valí z reklamných šotov a médií, by sme si totiž mohli vyliečiť všetko počnúc boľavými kĺbmi končiac rakovinou.
V USA nastala éra samoliečby
Vo vyspelom svete stále stúpa množstvo liekov určených na samoliečbu, v USA sa už hovorí o ére samoliečby. Aj slovenskí farmakológovia dúfajú, že kultúra samoliečenia, ktorú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, sa presadí vo väčšej miere aj na Slovensku. Mnohé návštevy u lekára sa aj tak často končia iba predpísaním lieku, ktorý si pacient môže kúpiť aj sám v lekárni a aj s predpisom zaň zaplatí rovnako.
Trh voľne predajných liekov na Slovensku je zatiaľ pomerne malý. U nás sa za samoliečbu zatiaľ považuje skôr prevencia vitamínmi. Na porovnanie: v USA najviac liekov bez receptu pripadá na lieky proti obezite, u nás na bolesti, prechladnutie a poruchy trávenia.
To však nemusí byť na škodu veci. Naši lekári totiž varujú: Uvoľnenie liekov na recept do voľnopredaja si u nás vyžaduje dôkladné posúdenie indikácií, nežiaducich účinkov a veľkú osvetu.
Samoliečba môže aj uškodiť
Samoliečba síce zvyšuje zodpovednosť ľudí za svoje zdravie, má však aj negatíva, pretože sa liečia príznaky choroby a nepátra sa po príčine.
Samoliečením sa môžu potlačiť príznaky závažnejších ochorení. Aj banálne ochorenie, ako napríklad nesprávne liečená angína, môže mať následky. Reumatologička MUDr. Jana Dohňanská si spomína na prípad matky, ktorá odmalička liečila svojho syna homeopatikami a odštartovala mu reumatické ochorenie: "Jej syn má od štyroch rokov problémy s kĺbmi, pretože mama mu odmietla dať antibiotiká."
Voľnopredajné lieky nie sú určené na dlhodobé riešenie chorobných stavov.
"Nie je pravda, že liek, ktorý je voľne predajný, nemôže byť nebezpečný. Práve naopak, mnohými liekmi, napríklad na liečenie bolesti, si možno zdravotný stav aj zhoršiť. Mala som pacientku, ktorá analgetikami celé mesiace potláčala prudké bolesti hlavy. Až keď začala strácať zrak, zašla za lekárom. Mala nádor," hovorí oftalmologička Alena Litváková.
Lieky verzus potravinové doplnky
V posledných rokoch sme tiež svedkami čoraz agresívnejšej a vynaliezavejšej reklamy na výživové doplnky. Podľa lekárov vedie aj k tomu, že ich verejnosť považuje za rovnocenné s liekmi.
Reklamné texty a televízne šoty, sú často zavádzajúce a kontroverzné.
Profesor Viliam Foltán na odbornej konferencii Voľnopredajné lieky verzus výživové doplnky konštatoval, že ide o množstvo absurdných a protichodných tvrdení, ktoré úplne vedome klamú odbornú verejnosť a zavádzajú laikov. Mnohé nabádajú laikov, aby si nimi liečili aj také závažné ochorenia, ako je rakovina. Podľa MUDr. Ivany Truskovej z Úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave reklama nesmie prisudzovať výživovým doplnkom schopnosť liečby chorôb alebo sa odvolávať na takúto schopnosť. To sa však stále viac porušuje.
Kedy je vhodné samoliečenie:
- mierne zvýšená teplota (do 37,5-38 stupňov)
- bolesti v hrdle, chrapot, kašeľ či nádcha
- žalúdočné a žlčníkové ťažkosti
- poruchy trávenia, nadúvanie, zápcha, hnačka
- bolesť pri prerezávaní zubov
- drobné poranenia kože
- prechodné bolesti hlavy a svalov.
Kedy je návšteva lekára nevyhnutná:
- ak teplota nad 39 stupňov trvá viac ako tri dni
- zdravotný stav sa nezlepšuje, dokonca sa zhoršuje
- pridružia sa dýchacie problémy
- prejavia sa problémy so srdcom - búšenie, bolesti pri srdci
- rozbolia vás uši
- ochorenie sprevádzajú psychické problémy, úzkosti alebo depresie.
Samoliečenie: výhody
- návšteva lekárne nezaberie toľko času ako cesta do ordinácie
- netreba sa dopredu objednávať a čakať
- lekárne majú otvorené dlhšie, ako sú ordinačné hodiny lekárov
- lekáreň nie je obchod s liekmi, ale zdravotnícke zariadenie, v ktorom je vždy prítomný oborník na lieky.
Samoliečenie: nebezpečenstvo
Niektoré zdanlivo bezpečné lieky, napríklad antipyretiká, analgetiká či aj vitamíny, môžu mať nebezpečné nežiaduce účinky, ak ich užíva tehotná žena, dojčiaca matka, malé dieťa, alergik či astmatik, diabetik, kardiak, pacient s vysokým vnútroočným tlakom alebo závažnejším ochorením žalúdka, pečene či obličiek. Určité lieky nemožno používať súčasne, iné sa neznášajú s určitým typom potravín a nápojov, aj vzájomné kombinácie niektorých liekov sú nebezpečné.
Prípravky s rôznymi názvami majú niekedy rovnaké alebo podobné zloženie, pri ich súčasnom používaní sa môžete predávkovať.
Čo si najčastejšie kupujeme?
* vitamíny a minerály
* prípravky proti bolesti
* prípravky proti kašľu, nachladnutiu a chrípke
* prípravky na chudnutie
Čo si najviac ordinujeme?
* Ibuprofen, Paralen, Vitamín E, Anopyrin
* Gelactiv, Celaskon, Condro 400