Táto jogová poloha je vynikajúca práve pre ľudí s nízkym tlakom. Ponúka možnosť rýchleho osvieženia vždy, keď sme vyčerpaní, a to oveľa lepšie ako čierna káva. Osvedčila sa aj pri náhlych nevoľnostiach z nedokrvenia mozgu, pri pobyte v nevetraných miestnostiach.
Ako sa správne cvičí?
Treba si nájsť nerušený kútik, hoci aj v robote. Vyzujte sa, uvoľnite odev, zhlboka sa nadýchnite a s výdychom pomaly prejdite do hlbokého predklonu. Musíte mať pritom hlavu sklonenú na hrudník, chrbticu do predklonu ohýbajte stavec za stavcom. Po úplnom vydýchnutí sa chyťte rukami za lýtka a na niekoľko sekúnd pritiahnite trup k stehnám. Potom ruky uvoľnite a nechajte trup voľne visieť, hlava a ruky visia, akoby ste boli zavesení na šnúre ako bielizeň. Dýchajte voľne, nič nenapínajte a v polohe zostaňte dovtedy, kým vám je to príjemné. Môže to byť 15 sekúnd až 5 minút. Ak nedosiahnete rukami na zem, nevadí, nesnažte sa o to nasilu, najdôležitejšie je, aby ste boli uvoľnení, nezatínajte zuby, nezovierajte pery.
Poloha hlbokého predklonu zlepšuje aj ohybnosť chrbtice, pôsobí proti ukladaniu tuku na bruchu, povzbudzuje činnosť žalúdka, pečene a sleziny, naťahuje všetky svaly a šľachy od šije až po päty. Ženy ocenia aj jej pôsobenie proti vráskam na tvári, tvár sa totiž dokonalejšie prekrví a vyrovná ryhy na tvári.
Polohu by nemali cvičiť ľudia s glaukómom.